Wodny plac zabaw czy alkomaty non-stop? W Katowicach wybierają...

2019-09-11 15:23 abe
Urząd Miasta Katowice
Autor: Andrzej Bęben

287 projektów powalczy o 30 mln zł. Tyle jest do wzięcia w budżecie obywatelskim Katowic. Realizacja najdroższego ze zgłoszonych kosztowałaby nieco ponad dwa miliony złotych. Na najtańsze trzeba kilka-kilkanaście złotych. Katowicki magistrat zaprasza do głosowania.

Katowicki budżet obywatelski jest największym w Polsce per capita wśród miast wojewódzkich. Czy Katowicom potrzebna jest przystań miejska w Dolnie Trzech Stawów za milion? To okaże się w głosowaniu. Jeśli zyska akceptację, to po dwóch latach budowy powstanie „nowoczesna i ekologiczna przestrzeń wypoczynkowa wzdłuż zachodniego brzegu stawu Łąka z pełnym poszanowaniem jego naturalnego stanu”. Wbrew pozorom i nazwie projektu „przystań nie oznacza tu przystani dla jachtów, a miejsce przyjazne wszystkim mieszkańcom Katowic, w tym osobom niepełnosprawnym i rodzicom z małymi dziećmi”. Najdroższy projekt wyceniono na 2,1 mln zł. To „wodny plac zabaw na osiedlu Tysiąclecia – marzenie wszystkich małych mieszkańców Katowic i ich rodzin”. Z atrakcyjnym pomysłem wystąpił obywatel zbierający poparcie dla projektu „Alkomat 24-H”. Już sama nazwa mówi, w czym rzecz. Dopiszemy, że zanotowanie alkomatów w 22 punktach Katowic, z całodobowym dostępem do nich, z pewnością „pobudziłyby mieszkańców Katowic do wzorcowego podejścia kierowania pojazdem samochodowym”.

– W tej edycji rekordową była nie tylko liczba zgłoszonych wniosków, ale także liczba tych, na które będzie można oddać swój głos. Mam nadzieję, że poprzez liczny udział w głosowaniu mieszkańcy pokażą, że zależy im na realnym wpływaniu na swoje społeczności lokalne – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic. Głosowanie na 287 projektami potrwa do 22 września. 32 projekty mają charakter ogólnomiejski, 255 – lokalny, dzielnicowy.