Wybuch metanu w kopalni Wujek-Śląsk zabił 20 górników. Po 13 latach pracownicy dozoru skazani

2022-06-23 9:33
Wybuch metanu w kopalni Wujek zabił 20 górników. Pracownicy dozoru skazani
Autor: Piotr Gajek / Super Express Wybuch metanu w kopalni Wujek zabił 20 górników. Pracownicy dozoru skazani

Po 13 latach od wybuchu metanu w kopalni Wujek Ruch Śląsk, w którym zginęło 20 górników, sąd w Katowicach uznał, że kierownik działu robót górniczych kopalni Wujek-Śląsk oraz dwaj podlegli mu nadsztygarzy narażali życie górników. Wyrok w tej sprawie jest nieprawomocny.

18 września 2009 roku w kopalni Wujek-Śląsk doszło do wybuchu metanu na ścianie numer 5. Górników zabiła temperatura, a także podmuch, który zniszczył górnicze maszyny. Zginęło 20 górników. Po 13 latach od tej tragedii Sąd Okręgowy w Katowicach skazał kierownika działu robót górniczych kopalni Wujek-Śląsk oraz dwóch podległych mu nadsztygarów. Sąd uznał, że narażali życie górników. 

Czytaj także: Tomasz M., znany jako optyk z Sosnowca, stanie przed sądem. Jest akt oskarżenia za zabójstwo 11-letniego Sebastiana z Katowic

- Kierownikowi działu robót górniczych wymierzono karę roku pozbawienia wolności, a dwóm nadsztygarom kary po 10 miesięcy więzienia. We wszystkich tych przypadkach zastosowano warunkowe zawieszenie wykonania kary na okres dwóch lat - mówi sędzia Jacek Krawczyk, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Katowicach, cytowany przez "Gazetę Wyborczą".

W sprawie uniewinnieni zostali kierownik działu energomechanicznego oraz dwaj jego pracownicy. Opinie biegłych w ich sprawie nie były jednoznaczne i kategoryczne. 

Express Biedrzyckiej 22.06 (Adam Bielan, prof. Ewa Marciniak, gen. Stanisław Koziej) Sedno Sprawy: Maciej Wąsik

Jak informuje Wyborcza, Wyższy Urząd Górniczy uznał, że do katastrofy przyczyniły się ludzkie błędy oraz naruszenie przepisów. W sprawie oskarżono 56 osób - członków kierownictwa i wyższego dozoru kopalni. 44 osoby dobrowolnie poddały się karze. W 2018 roku 12 oskarżonych uniewinniono. Jednym z nich był dyrektor kopalni Wujek-Śląsk. Wyrok ten jednak został uchylony i sprawa wróciła na wokandę w przypadku sześciu osób. Trzy osoby zostały teraz skazane nieprawomocnie, trzy osoby uniewinniono.

Czytaj także: Nieprzytomny chłopiec leżał na ulicy. Przechodnie mu nie pomogli

Sonda
Czy zawód górnika jest najniebezpieczniejszy w Polsce?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE