Zabrze. Rondo DTŚ gotowe. Kierowcy w szoku, bo nie wszędzie można zjechać!

2021-11-25 12:33
Rondo DTŚ w Zabrzu
Autor: UM ZABRZE Rondo DTŚ w Zabrzu

Zabrze. Rondo DTŚ, które powstało u zbiegu ul. Wolności i Drogowej Trasy Średnicowej w dzielnicy Zaborze od środy, 25 listopada jest przejezdne. Jednak kierowcy są zaskoczeni, bo nie wszędzie można z niego zjechać, choć teoretycznie oficjalnie zostało oddane do użytku. Co się zatem wydarzyło? Czytajcie!

Chodzi o prace zamówione przez Ikea, inwestora kompleksu handlowo-rozrywkowego. Początkowo o jego planach miasto informowało pod koniec 2017 r. W grudniu ub. roku na facebookowym profilu prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik pojawiła się informacja, że „Ikea rozpoczyna budowę infrastruktury drogowej przy Drogowej Trasie Średnicowej w Zabrzu”.

"Firma rozstrzygnęła przetarg na realizację zadania wartego ok. 50 mln zł. Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Budowy Dróg Drogopol-ZW, które zrealizowało w Zabrzu m.in. modernizację ul. Piłsudskiego" – pisała w grudniu ub. roku na Facebooku prezydent Zabrza.

Inwestycja ważna, bo Drogowa Trasa Średnicowa to jedna z najważniejszych dróg w aglomeracji śląskiej. Często się korkuje i dochodzi tutaj do stłuczek i wypadków.

Prace związane z rozbudową węzła łączącego DTŚ z ul. Wolności w zabrzańskiej dzielnicy Zaborze rozpoczęły się na początku maja br. Węzeł zamknięto, wprowadzając objazdy, utrudniony został też przejazd główną, równoległą do DTŚ, ul. Wolności, gdzie przy węźle zaczęto budować nowe rondo. W środę, 25 listopada, na facebookowych profilach Miejskiego Zarządu Dróg w Zabrzu i Urzędu Miasta w Zabrzu, podano, że tego dnia oficjalnie zostało oddane do użytku rondo przy węźle łączącym DTŚ z ul. Wolności, które wykonała firma Drogopol na zlecenie firmy IKEA.

Szkopuł w tym, że z ronda nie wszędzie można zjechać. Kierowcy pojadą w kierunku Gliwic, ale do Katowic już nie. Kto tędy jeszcze nie jechał, może się mocno zdziwić.

ZOBACZ: Kalendarz "śląski Pirelli" 2022. Takich zdjęć nikt się nie spodziewał!

„W ramach przeprowadzonych prac przebudowano ul. Wolności, powstało skrzyżowanie typu rondo, przebudowana została sieć trakcyjna oraz torowisko tramwajowe. Wybudowane zostały nowe zatoki autobusowe i perony tramwajowe. Przebudowane zostało również oświetlenie uliczne, powstała nowa sygnalizacja świetlna” – wyliczył zabrzański MZD, zastrzegając, że w dalszym ciągu pozostają zamknięte: zjazd z DTŚ od strony Zabrza i wjazd na DTŚ w stronę Katowic.

Dodajmy, że spółka Ikea Centres wygrała przetarg na 25,7 ha gruntu w pobliżu dzielnicy Zaborze - przy granicy z Rudą Śląską - w czerwcu 2014 r. To teren po południowej stronie DTŚ, rozpościerający się między trasą a potokiem Czarniawka: w większości nieużytki, w części zlikwidowane ogródki działkowe, a w innej - częściowo zrekultywowane zwałowisko pogórnicze.

Sonda
Czy rondo w tym miejscu to dobry wybór?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE