"Żądamy natychmiastowej nadpłaty utraconych środków". Górnicy tracą na Polskim Ładzie, piszą do rządu

2022-02-16 12:08
Górnicy
Autor: KASIA ZAREMBA / SUPER EXPRESS Nowe zarobki górników! Ile płacą w górnictwie?

"Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" działający w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej, zwraca się o podjęcie pilnych działań, zabezpieczających górników Polskiej Grupy Górniczej, przed konsekwencjami związany z błędami we wprowadzaniu Polskiego Ładu. Żądamy natychmiastowej nadpłaty utraconych środków. Błędy popełnione przy wprowadzaniu Polskiego Ładu nie mogą obciążać górników" - piszą związkowcy do premiera Mateusza Morawieckiego. Pracownicy spółki KGHM Polska Miedź donoszą, że tracą miesięcznie od 500 do 1500 zł. Wszystko przez Polski Ład.

"Żądamy natychmiastowej nadpłaty utraconych środków". Górnicy tracą na Polskim Ładzie, piszą do rządu

"Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" działający w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej, zwraca się o podjęcie pilnych działań, zabezpieczających górników Polskiej Grupy Górniczej, przed konsekwencjami związany z błędami we wprowadzaniu Polskiego Ładu. Żądamy natychmiastowej nadpłaty utraconych środków. Błędy popełnione przy wprowadzaniu Polskiego Ładu nie mogą obciążać górników" - piszą związkowcy do premiera Mateusza Morawieckiego.

Jak piszą związkowcy, zamiast wzrostu wynagrodzeń ich styczniowa wypłata i 14 -tka zostały pomniejszone o wielkości od 500 do nawet 2500 zł.

Przeczytaj koniecznie: Kim jest 52-latek, który zabił Olę i Oliwię? Nowe fakty.

Podobnie jest z KGHM Polskiej Miedzi. Jak donosi wp.pl, wskutek zmian wprowadzonych przez Polski Ład stracą oni od 500 do 1500 zł miesięcznie.

-Wychodzi na to, że im dłużej górnik pracuje na dole, im bardziej jest efektywny, tym większą ponosi stratę na wynagrodzeniach. To jest po prostu oszustwo - mówi Radiu Elka Leszek Hajdacki, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Pracowników Polskiej Miedzi - cytowany przez wp.pl "Nie możemy przejść wobec tego obojętnie, nie możemy zaakceptować sytuacji, w której na nas przerzuca się skutki wprowadzonej reformy. Dla takiego stanu rzeczy nie ma żadnego usprawiedliwienia i nie ma naszej zgody!" - napisali związkowcy w piśmie z 13 stycznia 2022 roku.

Przeczytaj także: Krzysiek i Marcin zginęli w Krupskim Młynie.Drużyna straciła kapitana. „Będzie nas oglądał z nieba” [ZDJĘCIA]

Zdaniem związkowców, rządzący nie mają pojęcia o specyfice pracy górników i ich zdaniem sięgają po obraźliwą retorykę. Związkowcy czekają na podniesienie pensji i reakcje władz spółki KGHM Miedź Polska.

Express Biedrzyckiej - Krzysztof Gawkowski: Polski Ład to drogi bajzel. To pierwszy rząd, który obniża wynagrodzenia
Sonda
Czy popierasz żądania górników?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE