Zasłużył sobie na niego. Taki pomnik prof. Zbigniewa Religi stanie w Zabrzu

2019-11-08 19:09 abe
pomnik_Zbigniew Religa
Autor: UM Zabrze

Jeden z najwybitniejszych polskich lekarzy, nieodżałowanej pamięci prof. Zbigniew Religa będzie miał w Zabrzu swój pomnik. Prace nad nim są na ukończeniu.

„6 listopada odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Kultury i Dziedzictwa Rady Miasta Zabrze. Radni gościli w pracowni prof. Krzysztofa Nitscha, gdzie obejrzeli wykonany z gipsu prototyp pomnika prof. Zbigniewa Religi w skali 1:10” – informuje zabrzański Urząd. Z ideą budowy pomnika wystąpiła prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik. W 2014 r. na autora pomnika wybrano pochodzącego z Zabrza światowej sławy rzeźbiarza i medaliera – prof. Krzysztofa Nitscha. Przypomnijmy, że w marcu 2016 r. w ratuszu zaprezentowano mieszkańcom szesnaście odlanych w brązie, pokrytych patyną modeli pomnika. Modele te stanowią „Etiudę kompozycyjną pomnika profesora Zbigniewa Religi”. W 2017 i 2018 trwały prace koncepcyjne. Powstał prototyp pomnika. Wykonano też próbę dotyczącą usytuowania go w terenie. Miasto ogłosiło konkurs na wybór najlepszej koncepcji. Każdy mógł na żywo obejrzeć modele zaprezentowane w Ratuszu lub przejrzeć galerię utworzoną na stronie internetowej magistratu i zdecydować, który z nich powinien stanąć w centrum Zabrza. Głos mieszkańców został potraktowany jako konsultacje społeczne i wzięty pod uwagę przy ostatecznym wyborze. Zdecydowano też, gdzie pomnik będzie stał – w pobliżu Ratusza, u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Religi.

Zbigniew Religa zmarł na raka płuc 8 marca 2009 r. Jako pierwszy w Polsce przeprowadził udany przeszczep serca, pracował także nad sztucznym sercem. Był założycielem Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii, nazwanej później jego imieniem. Dla wszystkich darczyńców wykreował galę „Serce za serce”. Był również senatorem, ministrem zdrowia i posłem.