cukrzyca u dziecka

i

Autor: Getty Images Jak rozpoznać cukrzycę u dziecka - niepokojące obajwy

Cukrzyca – epidemia XXI wieku. Statystyki są porażające

2022-02-10 18:10

Co pięć sekund na świecie diagnozuje się cukrzycę, co dziesięć ktoś umiera z powodu powikłań – schorzeń sercowo-naczyniowych, zawałów, udarów… To pierwsza niezakaźna choroba, którą Światowa Organizacja Zdrowia WHO uznała za epidemię – epidemię XXI wieku. Druga edycja poradnika "Cukrzyca. Wszystko, co musisz wiedzieć, by planować zdrowe życie", Izy Radeckiej i Bożeny Stasiak od Wydawnictwa Harde, uwzględnia najnowszy stan wiedzy na temat diagnostyki i metod leczenia cukrzycy. Podpowiada jak z tą chorobą walczyć.

Dziś na świecie na cukrzycę choruje ok. 400 mln osób, a przewiduje się, że już za 10 lat może ich być ok. 600 mln. Bo tempo, w jakim obecnie rośnie liczba osób ze zbyt wysokim stężeniem cukru we krwi, jest ogromne.

W Polsce cukrzyca dotyczy ok. 3 mln osób, ale prawdopodobnie jest ich dużo więcej, gdyż prawie połowa jest tego nieświadoma, ponieważ co piąty Polak nigdy nie badał sobie poziomu cukru we krwi. Zaś Statystyczny Polak dowiaduje się o swojej chorobie o cukrzycy zwykle po 8 – 10 latach od zachorowania. Przez wiele lat cukrzyca rozwija się bezobjawowo, a kiedy już te się pojawią, już dokonała w wielu narządach poważnych uszkodzeń.

Cukrzyca typu 1 i typu 2, która gorsza?

Cukrzyca to choroba, która ma niejedno oblicze, występuje w co najmniej kilku postaciach. Najbardziej rozpowszechniony jest typ 1 i typ 2. Typ 1 to cukrzyca insulinozależna, kiedy organizm nie produkuje insuliny lub wytwarza ją w minimalnych ilościach, co nie pozwala utrzymać prawidłowego stężenia glukozy we krwi. Aby przeżyć, chory musi przyjmować insulinę. Mimo intensywnych badań wciąż nie wiadomo, co jest przyczyną tej postaci cukrzycy. Przypuszcza się, że może to być niedoleczona infekcja wirusowa, np. świnka, różyczka, cytomegalia, czynniki genetyczne. Ten typ cukrzycy najczęściej rozpoznaje się u dzieci.

Artur Szydłowski, szef kuchni restauracji Monticello uczy, jak przygotować klasyczny sycylijski deser cannoli.

O cukrzycy typy 1 może świadczyć częste oddawanie moczu, także w nocy, nadmierne pragnienie (chory wypija nawet ponad 6 l płynów dziennie), spadek masy ciała mimo dużego apetytu, stałe uczucie zmęczenia, osłabienie, sucha, szorstka skóra, zajady w kącikach ust, nieprzyjemny, przypominający aceton zapach z ust, pogorszenie widzenia.

Najczęściej występuje cukrzyca typu 2, stanowiąc ok. 85 – 90 proc. wszystkich przypadków tej choroby. Tu trzustka, w przeciwieństwie do typu 1, nie zaprzestaje produkcji insuliny, ale jej wydzielanie jest zbyt małe w stosunku do potrzeb lub działa ona nieprawidłowo albo tkanki nie reagują na nią, jak trzeba. Dlatego cukrzycę typu 2 nazywa się insulinoniezależną, choć nieprawidłowo, gdyż i w jej przypadku może wystąpić konieczność przyjmowania insuliny.

Ten typ cukrzycy jest wynikiem przede wszystkim złego stylu życia – „śmieciowego”, wysokoprzetworzonego jedzenia, braku aktywności fizycznej, nadwagi, otyłości. Do winowajców zalicza się również przewlekły stres, niedobory witamin i mikroelementów, zanieczyszczenie środowiska, częste infekcje wirusowe.

O tej postaci cukrzycy świadczą podobne objawy, jak w przypadku typu 1. Częściej może pojawiać się świąd skóry, szczególnie w okolicach narządów płciowych.

Wśród innych postaci tej choroby można wyróżnić cukrzycę u kobiet w ciąży. Zazwyczaj po ciąży następuje wyrównanie stężenia glukozy we krwi, ale jednak nie zawsze. U co piątej kobiety z przebytą cukrzycą ciążową w ciągu 10 lat rozwija się cukrzyca typu 2. Podwyższonego stężenia glukozy we krwi, który po raz pierwszy wystąpił w czasie ciąży, nie wolno bagatelizować, gdyż może to mieć wpływ na wystąpienie wad rozwojowych u dziecka i licznych schorzeń u matki.

„Cukrzyca. Wszystko, co musisz wiedzieć, by planować zdrowe życie”

i

Autor: Materiały prasowe „Cukrzyca. Wszystko, co musisz wiedzieć, by planować zdrowe życie” Link: Tu kupisz poradnik "Cukrzyca", autorstwa Izy Radeckiej i Bożeny Stasiak

"Cukrzyca. Wszystko, co musisz wiedzieć, by planować zdrowe życie", to druga edycja poradnika pióra Izy Radeckiej, wieloletniej redaktorki naczelnej miesięcznika „Zdrowie”. Wydanie zaktualizowała i rozszerzyła o najnowszy stan wiedzy na temat diagnostyki i metod leczenia cukrzycy dziennikarka medyczna Bożena Stasiak, laureatka Nagrody Zaufania Złoty Otis i Kryształowego Pióra.

Książka dostępna w najlepszych sieciach księgarskich i księgarniach stacjonarnych oraz internetowych, w tym na www.wiemiwybieram.pl/harde, jak też w wersji e-book m.in. na woblink.pl, legimi.pl, publio.pl, ebookpoint.pl. Wydawnictwo Harde zaprasza na stronę www.harde.se.pl oraz na Facebook.com i Instagram - @hardewydawnictwo.

Sonda
Czy starasz się dbać o swoje zdrowie i regularnie robisz badania?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki