Cukrzyca

i

Autor: Getty Images

Przyszłość w leczeniu cukrzycy. Diagnostyka i metody leczenia cukrzycy

2022-02-11 15:27

Od czasu, kiedy chorzy na cukrzycę szybko umierali z wycieńczenia, bo nie było dla nich żadnych leków, upłynęło wiele czasu. "Cukrzyca. Wszystko, co musisz wiedzieć, by planować zdrowe życie", to druga edycja poradnika Izy Radeckiej, zaktualizowana i rozszerzona o najnowszy stan wiedzy na temat diagnostyki i metod leczenia przez Bożenę Stasiak. Jaka jest przyszłość w leczeniu cukrzycy?

Pojawienie się, blisko 100 lat temu insuliny, do tej pory uznawanej za jedno z najważniejszych osiągnięć medycyny, dało tym chorym szansę na życie. Na początku insulinę pozyskiwano z trzustek zwierzęcych. Od blisko 40 lat stosuje się insulinę ludzką, pozyskiwaną technikami inżynierii genetycznej.

Cukrzyca – objawy i leczenie

Przez te wszystkie lata w leczeniu cukrzycy, tak 1-ego, jak i 2-go typu, dokonał się ogromny przełom. Choć słuszniej byłoby powiedzieć – dokonało się wiele przełomów. Dziś mamy inteligentną insulinoterapię, celowaną, "szytą na miarę", dopasowaną do pacjenta, do jego aktywności, stylu życia. Taką indywidualizację leczenia zapewniają nowe leki, których ostatnio pojawiło się sporo. Mamy rozbudowaną farmakoterapię stosowaną w cukrzycy typu 2, choć podstawowym lekiem nadal pozostaje metformina, która wciąż jest badana przez naukowców, gdyż najprawdopodobniej kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic. Nowoczesne leki przeciwcukrzycowe, nowoczesne terapie są przyjazne dla pacjenta, dzięki nim chory może funkcjonować jak osoba zdrowa. Realizować swoje pasje. Zdobywać szczyty. Dosłownie.

Ale co istotne – w nowoczesnym leczeniu cukrzycy dziś nie chodzi tylko o wyrównanie glikemii, czyli doprowadzenie do prawidłowego stężenia glukozy we krwi, ale o to, by osiągać prawidłowy poziom lipidemii, ciśnienia tętniczego, masy ciała, by maksymalnie zmniejszać ryzyko zgonu z powodu powikłań cukrzycowych głównie sercowo-naczyniowych.

Artur Szydłowski, szef kuchni restauracji Monticello uczy, jak przygotować klasyczny sycylijski deser cannoli.

Prof. Edward Franek, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii CSK MSWiA w Warszawie, mówi:

- Polskie Towarzystwo Diabetologiczne od 2005r. przygotowuje i publikuje coroczne zalecenia, dotyczące postępowania z pacjentem chorym na cukrzycę. Była to bardzo cenna inicjatywa, gdyż w związku z nowymi osiągnięciami nauki, powstawaniem nowych leków i terapii, konieczne są nowe metody i kierunki.

Co do ram strategicznych i kierunków na przyszłość – tworząc zalecenia, kierujemy się obecnym stanem wiedzy. Zalecenia nie są prognozami ani wytyczaniem przyszłych kierunków, nie taka jest ich rola. One mają dać lekarzowi wskazówki, jak postępować z chorym na cukrzycę według aktualnego stanu wiedzy medycznej.

Tych aktualizacji jest sporo, np. w obszarze koncepcji leczenia nowo rozpoznanej cukrzycy typu 2 z udokumentowaną miażdżycową chorobą sercowo-naczyniową, skurczową niewydolnością serca, przewlekłą chorobą nerek lub przy współistnieniu wielu czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, rekomendowane jest zastosowaniu wczesnej terapii skojarzeniowej dwoma lekami.

Bardzo ważne jest wczesne włączanie nowych grup leków, co dotyczy pacjentów z nowo rozpoznaną cukrzycą. Udowodniono, że im wcześniej zostaną wdrożone, tym mniejsze będzie ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych.

Chociaż wciąż jeszcze nie wymyślono leku na cukrzycę skuteczniejszego niż insulina, podawana w zastrzykach, to jednak prowadzone badania dotyczące leczenia cukrzycy napawają optymizmem. Już teraz mówi się o insulinie wziewnej, donosowej, o iniekcjach raz na tydzień. A może wystarczy tak "ustawić" trzustkę, żeby podjęła pracę? Wszystko jest możliwe.

"Cukrzyca. Wszystko, co musisz wiedzieć, by planować zdrowe życie", to druga edycja poradnika pióra Izy Radeckiej, wieloletniej redaktorki naczelnej miesięcznika "Zdrowie". Wydanie zaktualizowała i rozszerzyła o najnowszy stan wiedzy na temat diagnostyki i metod leczenia cukrzycy dziennikarka medyczna Bożena Stasiak, laureatka Nagrody Zaufania Złoty Otis i Kryształowego Pióra.

Książka dostępna w najlepszych sieciach księgarskich i księgarniach stacjonarnych oraz internetowych, w tym na www.wiemiwybieram.pl/harde, jak też w wersji e-book m.in. na woblink.pl, legimi.pl, publio.pl, ebookpoint.pl. Wydawnictwo Harde zaprasza na stronę www.harde.se.pl oraz na Facebook.com i Instagram - @hardewydawnictwo.

„Cukrzyca. Wszystko, co musisz wiedzieć, by planować zdrowe życie”

i

Autor: Materiały prasowe „Cukrzyca. Wszystko, co musisz wiedzieć, by planować zdrowe życie” Link: Tu kupisz książkę: "Cukrzyca. Wszystko, co musisz wiedzieć, by planować zdrowe życie", Iza Radecka i Bożena Stasiak, Wydawnictwo Harde
Sonda
Czy starasz się dbać o swoje zdrowie i regularnie robisz badania?