Świetna sałatka z fasolki szparagowej i jajek - przepyszna i prześliczna

i

Autor: Shutterstock Sałatka z fasolki szparagowej, ziemniaków i jajek - prosto i smakowicie

Jajka - bez nic nie wyobrażamy sobie Wielkanocy. Czy faktycznie podnoszą poziom cholesterolu?

2022-04-16 10:30

W ciągu ostatnich 15 lat opublikowano 11 badań dotyczących jaj, chorób układu krążenia i cholesterolu. Większość z nich nie potwierdza tezy, że spożywanie jaj jest czynnikiem ryzyka chorób serca lub udaru. Podczas wielkanocnych świąt spróbuj jajek podanych w różnej formie, jako pasty, faszerowane, z sosami i warzywnymi przystawkami.

Jajka wielkanocne to pewien symbol i jednocześnie przekąski, bez których można nie wyobrażać sobie wielkanocnego śniadania. Najnowsze badania naukowców zdają się sugerować, że wpływ spożycia jajek kurzych na poziom cholesterolu jest minimalny, a opisywane we wcześniejszych publikacjach podwyższone poziomy cholesterolu miały związek nie ze spożyciem jajek, ale prawdopodobnie ze spożyciem pokarmów jedzonych zazwyczaj razem z jajkami: bekonem, boczkiem, kiełbasą czy szynką i będących bogatym źródłem tłuszczów nasyconych. Obecnie nie ma konkretnego, ogólnego zalecenia co do ograniczania spożycia jajek u zdrowych ludzi. Jedynie u osób cierpiących na cukrzycę, mających miażdżycę naczyń lub wysokie poziomy cholesterolu LDL nie zaleca się jedzenia więcej niż siedmiu jajek tygodniowo.

Naukowcy badają coraz to nowe obszary, na które może mieć wpływ spożycie jajek. Od dawna wiemy, że są ważnym elementem diety dzieci, młodzieży i młodych dorosłych, ponieważ zawarte w nich białko jest niezbędne do utrzymania wzrostu i rozwoju mięśni.

W przypadku osób starszych wysokiej jakości białko może zapobiegać zwyrodnieniu mięśni szkieletowych (sarkopenii) i chronić przed niektórymi zagrożeniami dla zdrowia związanymi ze starzeniem się. Jajka są również ważnym źródłem wysokiej jakości białka dla osób na diecie bezmlecznej.

Pojawia się też coraz więcej dowodów na to, że zawarte w jajkach białko przyczynia się do długotrwałego uczucia sytości oraz utraty wagi. Okazuje się, że złożone z jajek śniadanie powoduje obok większego uczucia sytości, zmniejszenie zapotrzebowania na energię w ciągu dnia i przez kolejne 36 godzin.

Amerykańskie i brytyjskie organy zajmujące się zdrowiem publicznym nie rekomendują żadnych ograniczeń w spożyciu jaj. Jednak osoby, u których zdiagnozowano cukrzycę lub hipercholesterolemię, mogą być narażone na zwiększone ryzyko chorób układu krążenia, gdy spożycie jaj przekracza siedem tygodniowo. Organizacja Heart UK zaleca, aby osoby z hipercholesterolemią, chorobą genetyczną, w której występuje zwiększona wrażliwość na cholesterol w diecie, ograniczyły spożycie jaj do 2 - 3 tygodniowo.

Faszerowane jajka wielkanocne możesz podawać z pieczarkami, świeżym zielonym ogórkiem, posiekanym szczypiorkiem, rzodkiewką, ale też kiełkami (brokułu, rzodkiewki czy fasoli). Co ciekawe – wcale nie musisz pozbywać się skorupek jajek! Ugotowane jajka na twardo ostrożnie przekrój ostrym nożem, aby skorupki nie popękały – następnie ostrożnie wyjmij jajka i przygotuj farsz.

Jak prawidłowo ugotować jajka na twardo? Beszamel.pl podpowiada

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki