Święto Trzech Króli w Maladze (Hiszpania)

i

Autor: Shutterstock Święto Trzech Króli w Maladze (Hiszpania)

Zwyczaje na świecie

Dlaczego święto Trzech Króli? Gdzie w Europie 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy? Sprawdź zwyczaje w Europie

2023-01-04 16:13

Orszak a raczej orszaki Trzech Króli przejdą ulicami nie tylko wielu polskich miast. 6 stycznia to wyjątkowa data także w innych miejscach Europy. Skąd wzięło się święto Trzech Króli, gdzie 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy i jakie są zwyczaje?

Dlaczego Święto Trzech Króli? Jakie są imiona?

Święto Trzech Króli, to inaczej święto Objawienia Pańskiego (Epifanii), które wypada 6 stycznia. Tego dnia w kościele katolickim wierni wspominają wędrówkę trzech mędrców, którzy przybyli do Betlejem, by oddać pokłon Chrystusowi. Imiona Trzech Króli, to Kacper, Melchior i Baltazar.

Święto Trzech Króli. Dzień wolny od pracy w Polsce ale nie tylko

Święto Trzech Króli to w Polsce dzień wolny od pracy. Ale nie zawsze tak było. 6 stycznia wrócił do kalendarza świąt ustawowo wolnych w 2011 roku (wcześniej ostatni taki był w 1960r.). Święto Objawienia Pańskiego jest także dniem wolnym w wielu innych krajach Europy - Austrii, Grecji, Hiszpanii, Chorwacji, Liechtensteinie, Słowacji, Włoszech, Szwecji, Finlandii i na Cyprze. Jak obchodzi się święto Trzech Króli w Europie? Poznaj zwyczaje.

Święto Trzech Króli. Zwyczaje

W Polsce Świętu Trzech Króli towarzyszą kolorowe orszaki i jasełka. Jak obchodzi się ten dzień w innych krajach Europy? We Włoszech święto Objawienia Pańskiego przybrało zwyczajowa nazwę Befana, a jego symbolem jest wiedźma na miotle. Do miast zjeżdżają jarmarczni sztukmistrze i wesołe miasteczka. Najsłynniejsza feta odbywa się w Rzymie na placu Piazza Navona. Święto Trzech Króli w tym kraju, to także dzień, w którym dzieci otrzymują prezenty. Odnajdują słodycze ukryte w tradycyjnych pończochach lub (jeśli były niegrzeczne) cukrowy węgielek. Dniem wolnym stało się ponownie po interwencji papieża Jana Pawła II w 1986 roku. Z kolei w Hiszpanii organizowane są liczne parady i orszaki, podczas których miasta odwiedzają trzej królowie. Podobnie, jak we Włoszech z tego święta najbardziej cieszą się dzieci, które zgodnie z tradycją prezenty świąteczne otrzymują dopiero 6 stycznia. W wigilie święta na progu domu najmłodsi zostawiają smakołyki dla wędrowców oraz wodę i herbatniki dla ich wielbłądów.

ZOBACZ TEŻ: Gdzie na wakacje 2023? Najlepszy kierunek jest bliżej niż myślisz 

Święto Trzech Króli w Europie. Austria, Grecja i Cypr

Święto Trzech Króli w Austrii jest dniem wolnym od pracy. Tego dnia kolędnicy przebrani za trzech mędrców niosą gwiazdę  - Stern -  stąd tez ich nazwa Sternsingen. Kolędowanie jest połączone ze zbieraniem, datków na cele charytatywne. W Grecji i na Cyprze święto Trzech Króli (Epifania – objawienie, ukazanie się) jest związane ze święceniem wód. 6 stycznia Papas (grecki kapłan) wrzuca do morza krzyż, za którym wskakują śmiałkowie uczestniczący w procesji na plaży. Ten, kto wyłowi krzyż - według tradycji - będzie cieszył się zdrowiem i dostatkiem przez cały rok.

Sonda
Święto Trzech Króli. Zwyczaje w jakim kraju podobają Ci się najbardziej?
Tańczące z promocjami 03.01.2023