Przesądy i zwyczaje świąteczne na świecie/zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Shutterstock Przesądy i zwyczaje świąteczne na świecie/zdjęcie ilustracyjne

Boże narodzenie 2022

W święta rzucają jedzeniem w sufit, ale to nic w porównaniu z defekującym prezentami pieńkiem. Sprawdź, jakie są najdziwniejsze zwyczaje oraz przesądy świąteczne na świecie

2022-12-21 13:12

Przesądy i zwyczaje świąteczne istniejąca nie tylko w Polsce. Podczas, gdy u nas obowiązkowo trzeba spróbować każdej wigilijnej potrawy, aby zapewnić sobie szczęście przez cały rok, w innych krajach rzuca się jedzeniem o sufit. Sprawdź też, gdzie dzieci - dosłownie - mają kupę zabawy, gdzie dekoruje się choinkę pająkami i gdzie wigilia przypomina wieczór andrzejkowych wróżb.

Jakie są przesądy wigilijne i zwyczaje świąteczne? W Polsce popularne jest 12 potraw na wigilijnym stole. Panuje także przekonanie, że 24 grudnia nie powinno się nikomu nic pożyczać, bo nigdy się nie dorobimy. Popularny jest także zwyczaj zakładania w Wigilię nowych, czerwonych majtek, które mają zapewnić dostatek przez cały rok. Łuska ze świątecznego karpia włożona do portfela ma zagwarantować, że nie będzie nam brakowało pieniędzy. Przesądów wigilijnych w Polsce jest mnóstwo, czy w innych krajach jest podobnie? Poznaj przesądy wigilijne i bożonarodzeniowe na świecie.

Przesądy i zwyczaje świąteczne na świecie. Hiszpania

W szopce bożonarodzeniowej koniecznie musi się znaleźć figurka El Caganer, czyli Defekator, a prościej rzec ujmując pieniek, który robi kupę. Dawniej wierzono, że Caganer, tworząc odchody, zapładnia Ziemię. Ustawienie figurki w szopce przynosi szczęście i radość. Jej brak przeciwności. Z kolei w Katalonii już na początku grudnia przy stole ustawiany jest pieniek z katalońską czapką, oczami i buzią, który aż do świąt objada się smakołykami, po to, by w Wigilię wyrzucić z siebie zabawki, słodycze i inne prezenty. Dzieci śpiewają nawet specjalną piosenkę „Rób kupę tió, pieńku bożonarodzeniowy. Ale nie wydalaj śledzi, które są słone. Wydalaj torrons, które są dużo lepsze”

Przesądy i zwyczaje świąteczne na świecie. Słowacja

Słowacy rzucają jedzeniem! W niektórych domach w Boże Narodzenie praktykowany jest zwyczaj wyrzucania potraw w sufit. Im więcej przyklei się do sufitu, tym więcej szczęścia spotka domowników w nadchodzącym roku.

Przesądy i zwyczaje świąteczne na świecie. Łotwa

W wielu domach na Łotwie przed Bożym Narodzeniem gospodarz ciągnie po ziemi drewnianą belkę wokół domu. Po wszystkim ją pali. To symbol starego roku, który jednocześnie ma zapewnić szczęście w nadchodzącym. Łotysze w święta chętnie przyjmują także kekatas – grupy przebierańców (m.in.: za niedźwiedzie, diabły, konie, kozy, żurawie, czy śmierć), które śpiewając i tańcząc, wędrują od domu do domu przynosząc gospodarzom błogosławieństwo i szczęście w przyszłym roku.

Przesądy i zwyczaje świąteczne na świecie. Norwegia

W Wigilię norweskie gospodynie chowają wszystkie szczotki, miotły i mopy, których na co dzień używa się do sprzątania domu. W przeciwnym razie skradną je krążące w święta złe duchy i czarownice.

ZOBACZ TEŻ: Co powinno się wieszać na choince? Tradycyjne ozdoby, które przyciągają szczęście

Przesądy i zwyczaje świąteczne na świecie. Czechy

Nasi południowi sąsiedzi w Wigilię urządzają wieczór wróżb, na wzór tych andrzejkowych. Jest lanie ołowiu, rzucanie butem czy odczytywanie wróżby z wcześniej zerwanej gałęzi jabłoni.

Przesądy i zwyczaje świąteczne na świecie. Ukraina

W Ukrainie tradycją jest ozdabianie choinki pajęczyną i sztucznymi pająkami. Według wierzeń ma to zapewnić powodzenie finansowe w kolejnym roku. Zwyczaj ten wziął się z legendy o kobiecie, która ledwo wiązała koniec z końcem, często nie miała pieniędzy na jedzenie. Nie ozdobiła więc choinki. W świąteczny poranek zastała drzewko pokryte pajęczynami, które zamieniły się w srebro i złoto. Kobieta już nigdy więcej nie martwiła się o pieniądze.

Sonda
Które zwyczaje i przesądy są dla Ciebie dziwne?
Święta rodzina z czekolady. W tym roku rzeszowska szopka ma ważne przesłanie
Nasi Partnerzy polecają