Niedźwiedzie w Tatrach. Jest niebezpiecznie! TPN zamyka popularne szlaki. SPRAWDŹ zanim się wybierzesz

W Tatrach OBUDZIŁ SIĘ NIEDŹWIEDŹ. Ślady nie pozostawiają wątpliwości. OGRANICZENIA na szlakach
Autor: Joaquin Aranoa/cc0/pixabay

Mimo, że w górach zalega jeszcze śnieg, to niedźwiedzie poczuły wiosnę. W Tatrach zrobiło się niebezpiecznie szczególnie w okolicach Doliny Gąsienicowej. Blisko popularnego wśród turystów szlaku pojawiła się niedźwiedzica z małymi. Ze względów bezpieczeństwa TPN zdecydował o zamknięciu kilku popularnych turystycznych tras.

Każdy, kto planował w najbliższym czasie wędrówki po Tatrach musi mieć na uwadze, że nie wszędzie będzie można wejść. Od 2 kwietnia TPN zamyka dla turystów szlaki w okolicy Doliny Gąsienicowej. Z zimowego snu obudziła się niedźwiedzica, która krąży w bliskim sąsiedztwie popularnych tras. Zwierzęta gawrują w masywie Małego Kościelca, co stanowi zagrożenie zarówno dla nich, jak i dla odwiedzających Tatry.

ZOBACZ TEŻ: Maseczki na plaży i w górach obowiązkowe! Nowe przepisy wchodzą w życie

- Wiosna to newralgiczny czas w przyrodzie, podkreślamy to co roku. Zwierzęta budzą się po zimie, poszukują pożywienia, zbierają siły, rozmnażają się, niektóre rodzą młode. Zwykle wiosna wita je trudnymi zimowymi warunkami, w górach w marcu i kwietniu zalega jeszcze sporo śniegu. Musimy podążać tym rytmem, wspierać je. Stąd dodatkowe, tymczasowe zamknięcia, które niekiedy pojawiają się o tej porze roku. Podjęliśmy tę decyzję o wyłączeniu tego rejonu, by zapewnić spokój niedźwiedziej mamie i jej maluchom, aby mogła je wykarmić, by się wzmocniły i przetrzymały najbliższe trudne tygodnie. Do czasu, aż podrosną i przeniosą się w inne miejsce – tłumaczy Filip Zięba, zastępca dyrektora TPN. 

Tatry. Lista zamkniętych szlaków od 2 kwietnia

Dyrekcja tatrzańskiego Parku Narodowe zdecydowała, że szlaki będą zamknięte od piątku, 2 kwietnia aż do odwołania.  Zakaz wstępu na popularne trasy dotyczy ruchu turystycznego, narciarskiego i dla taternictwa i narciarstwa ekstremalnego.

Oto lista zamkniętych szlaków w Tatrach:

  • Schronisko „Murowaniec” (Hala Gąsienicowa) – Czarny Staw Gąsienicowy – Zawrat, w obu kierunkach (szlak niebieski);
  • Czarny Staw Gąsienicowy – Mały Kościelec – Karb – Kościelec, w obu kierunkach (szlak czarny);
  • Zielony Staw Gąsienicowy – Karb, w obu kierunkach (szlak niebieski);
  • Czarny Staw Gąsienicowy – Skrajny Granat, w obu kierunkach (szlak żółty);
  • Zmarzły Staw – Kozia Dolinka – Kozia Przełęcz, w obu kierunkach (szlak żółty);
  • Kozia Dolinka – Zadni Granat, w obu kierunkach (szlak zielony);
  • Kozia Dolinka – Żleb Kulczyńskiego, w obu kierunkach (szlak czarny)
  • oraz drogi wspinaczkowe i linie udostępnione dla uprawiania narciarstwa ekstremalnego w rejonie Doliny Gąsienicowej – w obrębie grani i leżących poniżej ścian, od Żółtej Przełęczy przez Granaty, Kozi Wierch, Zawratową Turnię, wschodnie ściany Kościelców po Karb.
Co warto zabrać zimą w góry?
Najnowsze