Nowości turystyczne w Czechach

2021-05-17 5:40 Materiał Partnerski

W ubiegłym roku, wyjątkowo trudnym dla branży turystycznej, udało się niektórym atrakcjom turystycznym przygotować nowe ekspozycje i inne ciekawostki dla zwiedzających lub zakończyć trwające od kilku lat remonty. Mamy nadzieję, że niebawem będziemy mogli zwiedzać te wszystkie piękne miejsca za naszą południową granicą.

Jakie nowości czekają na turystów w Czechach w 2021 roku?

Otwarcie Muzeum Czech Północnych w Libercu

Po trwającym niemal trzy lata remoncie zostało otwarte dla zwiedzających Muzeum Czech Północnych w Libercu. Na gości czekają nowe ekspozycje rzemiosł artystycznych i przemysłu oraz informacje o dziejach regionu, od starożytności, przez średniowiecze, renesans, barok, aż po współczesność.

Muzeum Czech Północnych zostało założone w roku 1873 jako Muzeum Sztuki Dekoracyjnej  i obecnie jest najstarszym tego typu muzeum na ziemiach czeskich.

Mennica Królewska w Kutnej Horze

Włoski Dwór, centrum życia gospodarczego w dawnej Kutnej Horze, siedziba władców i mennica królewska, w której pierwsze grosze bito już za panowania Wacława II, otwiera po trwającym 13 lat remoncie, nową ekspozycję o nazwie Mennica Królewska.

Zwiedzający zapoznają się z ciekawą historią Włoskiego Dworu, nazywanego „centralnym czeskim bankiem średniowiecza”. Ekspozycja składa się z trzech bloków tematycznych prezentujących dzieje budynku, proces produkcji monet i Praskie Grosze.

Zamek Strakonice i  rycerze Zakonu Maltańskiego

W tym roku zakończony zostanie remont generalny na zamku Strakonice (112 km na południe od Pragi). Na gości czeka między innymi unikatowa wystawa przedstawiająca dzieje Zakonu Maltańskiego,  największa kolekcja dud w środkowej Europie, a także ekspozycja motocykli, broni i przemysłu tekstylnego.  Muzeum zamkowe otworzy swe podwoje dla zwiedzających prawdopodobnie w lipcu.

Zamek Helfštýn jak nowy

Po trwających trzy lata pracach remontowych na zamku Helfštýn (43 km na wschód od Ołomuńca), miłośnicy architektury będą mogli podziwiać odnowione wnętrza zamku i pałacu oraz wystawę kowalstwa artystycznego i artefaktów archeologicznych.  Każdego roku na zamku odbywa się tradycyjna impreza Hefaiston, największe w Europie spotkanie kowali artystycznych z całego świata, organizowana od roku 1982 przez Muzeum Komenskiego w Přerovie.

Zwiedzanie Adrszpachu tylko z rezerwacją

Od kwietnia skalne miasto Adrszpach można zwiedzać tylko po uprzedniej rezerwacji. Formularz rezerwacyjny jest dostępny na oficjalnej stronie internetowej miasta skalnego. Oprócz biletu wstępu, turyści mogą zarezerwować także miejsce parkingowe.  

Nowa trasa przez Ściany Broumovskie

Ściany Broumovskie tworzą zalesiony, piaskowcowy grzbiet skalny o długości 12 km. Znajdziemy tu olbrzymie skały o ciekawych kształtach, wąwozy i punkty widokowe. Przez miasto skalne wiedzie, wyznaczona już w roku 1888, trasa turystyczna. W tym roku przybędzie nowy, zielony szlak wyznaczony w okolicy Martínkovic przez Klub Turystów Czeskich. Trasa rozpocznie się przy nowym punkcie widokowym Na Balvanech, poprowadzi wzdłuż pięknej Drogi Krzyżowej, obok kaplicy św. Anny na grzbiet Ścian Broumovskich. Z nowej trasy będzie można odbić czerwonym szlakiem w kierunku tak zwanych Kamiennych Grzybów, czyli form skalnych przypominających kształtem grzyby.   

Nowa trasa w jaskini Výpustek

Najpóźniej latem w jaskini Výpustek w Morawskim Krasie zostanie otwarta nowa trasa dla zwiedzających, przeznaczona dla miłośników adrenaliny.  Wiedzie korytarzami z niskim stropem, w których będzie możliwe poruszanie się tylko na czworaka, a miejscami nawet trzeba będzie czołgać się.  Trasa mierzy ponad pół kilometra.

Nowe muzeum Świat Skody

Jedna z największych na świecie prywatnych kolekcji samochodów marki Skoda zostanie otwarta dla zwiedzających wiosną. Muzeum znajduje się w miejscowości Mrač (40 km od Pragi, w kierunku na Brno). Znajdziemy tu prototypowe pojazdy (Škoda 1000 MB, 110 R, Garde czy 720), modele użytkowe (m.in. wszystkie warianty nadwozia Skody 1202 lub specjalnie zmodyfikowaną Skodę Favorit na podwoziu hydraulicznym do transportu osób niepełnosprawnych).  

Muzeum regionalne w pałacu Vimperk

Pałac w Vimperku (około 60 km na zachód od Czeskich Budějovic) po remoncie otworzy swe podwoje dla zwiedzających wiosną 2021 roku. Na gości czeka muzeum regionalne i  sale zamkowe ozdobione cennymi arrasami flamandzkimi z XVII wieku. 

Otwarcie pałacu Clam–Gallass w Pradze

Barokowy pałac rodziny Clam-Gallassów na Starym Mieście w Pradze zostanie otwarty po remoncie pod koniec 2021 roku. W zabytkowym budynku znajdą się restauracja, winiarnia i sale wystawowe.

Obecny wygląd pałacu pochodzi z 1713 roku, kiedy to jego ówczesny właściciel – austriacki dyplomata, hrabia Jan Václav Gallas – zlecił jego przebudowę jednemu z najlepszych europejskich architektów barokowych, Johannowi Bernhardowi Fischerowi von Erlach. Posągi w fontannie, na schodach i na froncie budynku są dziełem Matthiasa Bernarda Brauna.

Katedra świętego Bartłomieja w Pilźnie z nową ekspozycją

Na początku czerwca, po generalnym remoncie, otwarta zostanie gotycka katedra świętego Bartłomieja w Pilźnie. Na gości czeka nowa ekspozycja dotycząca historii katedry i dzwonów, nowe oświetlenie i ogrzewane ławki.

Katedra, szczycąca się najwyższą wieżą kościelną w Czechach (102,26m), jest symbolem miasta.  Z krużganka, na który wiedzie około trzystu schodów, rozciąga się przepiękny widok na Pilzno i całą okolicę, a jeśli pogoda dopisze, można stąd dojrzeć także szczyty Szumawy i Czeskiego Lasu, a nawet Alpy.

Pałac Telč udostępnia część pomieszczeń

W pałacu Telč na Wysoczyźnie od kilku lat trwają prace remontowe. Wiosną planowane jest otwarcie dla turystów niektórych pomieszczeń, między innymi kaplicy Wszystkich Świętych, w której znajdują się nagrobki „ojca Telča“ Zachariáša z Hradca i jego pierwszej małżonki Kateřiny z Valdštejna. Na zwiedzających czeka także nowa ekspozycja historyczna.

Kościół św. Jana Nepomucena przywita wiernych po remoncie

Wpisany na listę UNESCO kościół pielgrzymkowy św. Jana Nepomucena na Zielonej Górze w mieście Žďár nad Sázavou na Wysoczyźnie otworzy swe podwoje po trzyletnim remoncie.  Kościół jest dziełem genialnego architekta Jana Błażeja Santiniego, należy do najznamienitszych budowli barokowych na terenie Czech.

Nowe muzeum samochodów ciężarowych Tatra w Kopřivnicy

Jesienią w Kopřivnicy zostanie otwarte nowe Muzeum Samochodów Tatra. Powstanie w hali dawnej odlewni na skraju fabryki. Nowa ekspozycja będzie prezentowała głównie samochody ciężarowe. Znajdzie się tu także odrestaurowany unikatowy pociąg czechosłowacki Słowacka Strzała z 1936 roku, który kursował na trasie Praga – Bratysława.

Wieża widokowa Cvilín w Krnovie

Remont wieży widokowej na wzgórzu Cvilin nad Krnovem (północne Morawy) potrwa do połowy 2021 roku. Wieża o wysokości dwudziestu ośmiu metrów zbudowana została w latach 1902 - 1903 według projektu architekta Ernsta Latzela,  z inicjatywy Morawsko-Śląskiego Towarzystwa Górskiego, przy dużym wsparciu finansowym księcia Jana II Dobrego.

Na wzgórzu Cvilín znajdziemy także monumentalny barokowy kościół pielgrzymkowy i ruiny zamku.

Schronisko Libušín powstało z popiołów 

Zabytkowy budynek, jedno z największych dzieł architekta Dušana Jurkoviča, który niemal doszczętnie spłonął w marcu 2014 roku, ponownie został udostępniony dla turystów.

Podstawą odbudowy był projekt z 1985 r. i model 3D z 1995 r. Ważnym źródłem informacji były historyczne zdjęcia oddające autentyczny wygląd secesyjnej budowli. Pierwotny charakter nadano także jej wnętrzu. Rzemieślnicy wykonali tradycyjną metodą freski i sgraffiti z motywami legend wołoskich i słowackich autorstwa Mikołaja Alšy.

Otwarcie twierdzy Dobrošov

Po trwającym od 2018 roku remoncie, twierdza Dobrošov (w pobliżu Náchodu) zostanie otwarta dla zwiedzających w lecie. Budowa twierdzy rozpoczęła się w 1937 roku. Obiekt należy do rozległego systemu umocnień granicznych, powstałego w latach 1935–1938 w celu obrony kraju przed nazistowskimi Niemcami. 

 Rezydencja Pernstejnów w pałacu w Pardubicach

W Pałacu w Pardubicach od kilku lat przebiega rozległy remont. Stopniowo udostępniane są dla turystów kolejne ekspozycje. Wystawa o nazwie „Rezydencja Pernsteinów – najstarszy renesans w Czechach” zostanie otwarta pod koniec roku. Jej częścią będą na przykład „mówiące obrazy“ Pernstejnów, które ożyją w obecności turystów, jak również modele 3D pałacu. Wystawa upamiętni także 500. rocznicę śmierci Viléma z Pernštejna.

Czeskie Rudawy szykują aktywne atrakcje

W ośrodku górskim Klíny nad Litvínovem w Rudawach przejedziemy się najdłuższą tyrolką w Czechach, piątą co do wielkości w Europie i dwudziestą na świecie. Umożliwia zjazd po stalowej linie z ośrodka sportowego Klíny nad Doliną Šumenską na przeciwległe wzgórze (1400 metrów). Stamtąd zjedziemy na linie kolejnych 800 metrów do stacji kolejki linowej i  wjedziemy kolejką z powrotem na górę.  Ogółem pokonamy podczas zjazdu na linie 2,2 kilometra. Czekają nas zapierające dech w piersiach panoramy Rudaw i Średniogórza Czeskiego. Trasa wiedzie 150 metrów nad ziemią, tyrolka osiąga prędkość 75 km/godzinę.

Na miłośników adrenaliny czeka także Trail Park Klínovec. Trasy są podzielone na cztery poziomy trudności (Azur, Rubin, Baron i Downhill), dzięki czemu mogą z nich korzystać zarówno rodziny z dziećmi, jak i bardziej doświadczeni rowerzyści. Najtrudniejsze trasy Downhill są przeznaczone dla doświadczonych kolarzy.

Nowa wystawa na zamku Vranov nad Dyją

Zamek Vranov nad Dyją, stojący w pobliżu Zapory Vranovskiej na południu Czech, szykuje otwarcie średniowiecznej wieży strażniczej. Wieża, która przeszła remont, nigdy nie była dostępna dla zwiedzających, z wyjątkiem krótkiego okresu próbnego w ubiegłym roku.

Po niemal siedemdziesięciu latach zostanie otwarty zamek Rychmburk

Gotycki zamek Rychmburk niedaleko miasta Skuteč (30 km na południe od Pardubic) od 1952 roku był niedostępny dla turystów. Początkowo mieścił się tu dom opieki dla seniorów, następnie ośrodek dla pacjentów z zaburzeniami psychicznymi. Pomieszczenia zamkowe nie odpowiadały jednak wymogom nowoczesnej placówki medycznej więc w tym roku pacjenci zostali przeniesieni do nowego ośrodka. Obecnie zamkiem zarządza Muzeum Regionalne w Chrudimiu, które  szykuje na sezon letni otwarcie pierwszej trasy zwiedzania, podziemi i wieży widokowej.

Więcej informacji turystycznych o Czechach: www.visitczechrepublic.com/pl-PL

Logo Visit Czech Republic
Autor: Materiały Promocyjne Link: https://www.visitczechrepublic.com/pl-PL
Najnowsze