Stulecie Winnych. Gdzie kręcono popularny serial TVP?

i

Autor: shutterstock

„Stulecie Winnych” święci triumfy w TVP i na VOD! Gdzie kręcono popularny serial?

2021-05-16 13:40

„Stulecie Winnych” skradł serca Polaków. Serial emitowany w niedziele w TVP 1 przyciąga przed ekrany ponad 3 miliony widzów, którzy z zapartym tchem śledzą dalsze losy bohaterów. Produkcja na motywach bestsellerowej, trzytomowej sagi Ałbeny Grabowskiej o tym samym tytule, cieszy się także ogromną popularnością na VOD telewizji publicznej. Stacja kończy już emisję trzeciego sezonu i zapowiada, że „Stulecie Winnych” będzie miało kontynuację. Wielbiciele serialu, którzy chcieliby zobaczyć Brwinów z telenoweli powinni pojechać do... Sierpca! To właśnie tam powstały najpiękniejsze ujęcia z pierwszego i drugiego sezonu. Gdzie dokładnie kręcono serial „Stulecie Winnych”?

Twórcy serialu „Stulecie Winnych” szukali autentycznych miejsc, które mogłyby oddać klimat kolejnych dekad XX wieku. Mimo, że na ekranie śledzimy losy wielopokoleniowej rodziny Winnych z podwarszawskiego Brwinowa, to nie Brwinów oglądamy na ekranie. Jeśli chcemy zobaczyć wieś ze „Stulecia Winnych” powinniśmy odwiedzić przede wszystkim Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Muzeum Wsi Radomskiej, pałac Wierusz-Kowalskich w Natolinie czy Białobrzegi również pojawiają się w produkcji TVP. W pierwszym i drugim sezonie serialu skansen w Sierpcu stał się Brwinowem z okresu I wojny światowej i II Rzeczypospolitej. Zresztą nie tylko producenci „Stulecia Winnych” upodobali sobie to malownicze miejsce. Plenery i wnętrza chat sierpeckiego muzeum gościły także ekipy wielu znanych filmów, takich jak np. "Pan Tadeusz", "Ogniem i Mieczem", "Szwadron", oraz "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać". Fani zespołu Enej, którzy odwiedzą skansen rozpoznają z pewnością kadry z teledysku do piosenki „Kare konie".

ZOBACZ TEŻ: Długi weekend czerwcowy 2021 w Polsce. Gdzie pojechać na czerwcówkę? TOP 7 wspaniałych miejsc na weekend

„Stulecie Winnych". Gdzie kręcono popularny serial?

Jak pisaliśmy wyżej większość scen z pierwszego i drugiego sezonu serialu „Stulecie Winnych” była nakręcona w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Placówka działa od lat 70. XX wieku. W 2021 roku skansen obchodzi jubileusz 50-lecia. Na powierzchni ok. 60 ha, znajduje się m.in. kilkanaście zagród z przełomu XIX i XX wieku oraz inne zabytkowe budynki takie, jak kościół, kuźnia czy karczma. Jedną z perełek skansenu jest chałupa drobnoszlachecka z Rzeszotar-Zawad. Budynek z 1840 roku, jest najstarszym obiektem, jaki możemy zobaczyć w muzeum. Na miejscu jest także także amfiteatr oraz stajnia. Tutaj przeszłość miesza się z teraźniejszością - od kilku lat do dyspozycji turystów jest także kompleks rekreacyjny z hotelem. A turystów w Sierpcu nie brakuje. Ostatnio powodzeniem cieszą się obiekty, które można zobaczyć w serialu „Stulecie Winnych”. W chałupie z Dzierzążni zamieszkał Stanisław i Katarzyna Winni, zaś chałupę z Jonnego zaadaptowano na dom Romana i Władzi Winnych, a karczmę z Żuromina przejęła rodzina żydowska. Jeśli chcecie zobaczyć serialowy nowy dom Stanisława Winnego musicie udać się do Muzeum Wsi w Radomiu. Tam tez rozegrała się uczta Lotty, Janka, Kazi i Władka. Wiele scen zostało nagranych także w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus przy Lindleya w Warszawie. Zobaczcie w galerii miejsca z serialu „Stulecie Winnych”.

„Stulecie Winnych”. Brwinów stworzy szlak dla fanów serialu?

Popularność serialu „Stulecie Winnych” sprawiła, że do Brwinowa zaczęli ściągać fani sagi. Życie rodziny Winnych toczy się właśnie w podwarszawskiej miejscowości, zresztą autorka książki, na kanwie, której oparta jest telewizyjna produkcja - Ałbena Grabowska - jest brwinowianką. Mimo, że zdjęcia do serialu były kręcone w innych miejscach, to miłośnicy telenoweli licznie przyjeżdżają do Brwinowa. Najczęściej odwiedzają ulice Mickiewicza, przy której mieszkali Winni. Jak podaje "tvp.pl" miasto planuje stworzyć cały szlak miejsc związanych ze „Stuleciem Winnych”.

Piękna pogoda zachęciła do spacerów. Tłumy w Myślęcinku

W podróży po polskich serialach. Gdzie toczy się akcja tych produkcji?

Pytanie 1 z 10
"M jak miłość":
Nasi Partnerzy polecają