Orszak Trzech Koli we Wrocławiu w 2023

i

Autor: Shutterstock

Zwyczaje

Święto Trzech Króli 2024. Na czym polega? Sprawdź, co i dlaczego zapisujemy na drzwiach i jakie zwyczaje panują w Polsce i na świecie

2024-01-04 13:24

Święto Trzech Króli to inaczej święto Objawienia Pańskiego (Epifanii), które wypada zawsze 6 stycznia. W 2024 roku będzie to sobota. Tego dnia w kościele katolickim wierni wspominają wędrówkę trzech mędrców, którzy przybyli do Betlejem, by oddać pokłon Chrystusowi. Imiona Trzech Króli, to Kacper, Melchior i Baltazar. I to właśnie skróty tych imion wiele osób zapisuje na drzwiach. Jednak nie zawsze tak było.

Święto Trzech Króli to w Polsce dzień wolny od pracy. Jednak nie zawsze tak było. 6 stycznia wrócił do kalendarza świąt ustawowo wolnych w 2011 roku (wcześniej ostatni taki był w 1960 r.). Święto Objawienia Pańskiego jest także dniem wolnym w wielu innych krajach Europy — Austrii, Grecji, Hiszpanii, Chorwacji, Liechtensteinie, Słowacji, Włoszech, Szwecji, Finlandii i na Cyprze.

Święto Trzech Króli 2024. Jak obchodzi się święto Objawienia Pańskiego w Polsce i na Świecie?

6 stycznia kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Epifanii, która w polskiej tradycji nazywana jest świętem Trzech Króli. To jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt. Powstało na początku IV w. W jego centrum jest nowo narodzony Jezus Chrystus, który objawia się światu. Na początku IV wieku – 6 stycznia Kościół obchodził święto Epifanii (po grec. objawienia), wtedy jednego dnia świętowano jednocześnie cztery wydarzenia – narodzenie Jezusa, pokłon mędrców, chrzest Chrystusa w Jordanie i pierwszy cud w Kanie Galilejskiej, które obecnie rozłożone są w czasie. Dziś 6 stycznia w czasie liturgii w uroczystość Objawienia Pańskiego święci się kadzidła i kredy, którymi oznacza się drzwi. Ten zwyczaj upowszechnił się na przełomie XV i XVI w. W dawnej Polsce w domach pod koniec obiadu świątecznego roznoszono ciasto. Kto otrzymał ciasto z migdałem, był królem migdałowym. Dzieci chodziły po domach z gwiazdą i śpiewem kolęd, otrzymując od gospodyni szczodraki, czyli rogale. Śpiewało się kolędy o trzech królach. Współcześnie oprócz tradycyjnej mszy organizowane są orszaki. 6 stycznia 2024 orszaki Trzech Króli jak zawsze przejdą ulicami wielu miast w Polsce i za granicą. W tym roku pod hasłem „W jasełkach leży!", które nawiązuje do 800. rocznicy pierwszych jasełek zaaranżowanych przez św. Franciszka z Asyżu. We Włoszech święto Objawienia Pańskiego przybrało zwyczajowa nazwę Befana, a jego symbolem jest wiedźma na miotle. Do miast zjeżdżają jarmarczni sztukmistrze i wesołe miasteczka. Najsłynniejsza feta odbywa się w Rzymie na placu Piazza Navona. Święto Trzech Króli w tym kraju, to także dzień, w którym dzieci otrzymują prezenty. Odnajdują słodycze ukryte w tradycyjnych pończochach lub (jeśli były niegrzeczne) cukrowy węgielek. Dniem wolnym stało się ponownie po interwencji papieża Jana Pawła II w 1986 roku. Z kolei w Hiszpanii organizowane są liczne parady i orszaki, podczas których miasta odwiedzają trzej królowie. Podobnie, jak we Włoszech z tego święta najbardziej cieszą się dzieci, które zgodnie z tradycją prezenty świąteczne otrzymują dopiero 6 stycznia. W wigilie święta na progu domu najmłodsi zostawiają smakołyki dla wędrowców oraz wodę i herbatniki dla ich wielbłądów. Święto Trzech Króli w Austrii jest dniem wolnym od pracy. Tego dnia kolędnicy przebrani za trzech mędrców niosą gwiazdę — Stern — stąd tez ich nazwa Sternsingen. Kolędowanie jest połączone ze zbieraniem, datków na cele charytatywne. W Grecji i na Cyprze święto Trzech Króli (Epifania – objawienie, ukazanie się) jest związane ze święceniem wód. 6 stycznia Papas (grecki kapłan) wrzuca do morza krzyż, za którym wskakują śmiałkowie uczestniczący w procesji na plaży. Ten, kto wyłowi krzyż - według tradycji - będzie cieszył się zdrowiem i dostatkiem przez cały rok.

Święto Trzech Króli 2024. Co piszemy na drzwiach 6 stycznia?

W święto Objawienia Pańskiego w kościele święci się m.in. kredę, którą katolicy oznaczają swoje drzwi na znak przyznania do wiary. Zazwyczaj zapisują na niej pierwsze litery imion mędrców ze wschodu, czyli Kacper Melchior i Baltazar (K+M+B). Jednak niegdyś pisano słowa: „Christus mansionem benedicat” co oznacza „Niech Chrystus błogosławi dom”. Dlatego wiele osób na swoich drzwiach zapisuje skrót tego hasła i dodaje konkretny rok. W 2024 będzie to wyglądało tak: C+M+B+2024.

ZOBACZ TEŻ: Tłusty czwartek 2024 tuż, tuż. Pyszna tradycja w Polsce. Od czego zależy data tego zwyczaju i kiedy wypada w 2024 roku?

Sonda
Święto Trzech Króli. Zwyczaje w jakim kraju podobają Ci się najbardziej?
Orszak Trzech Króli w Krakowie 2023

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki