Upiorna noc Halloween. Płonące ogniska i spotkanie żywych z martwymi. To był czas lęku ale i radości. Poznaj historię mrocznego święta

i

Autor: Pexels/Pixabay Upiorna noc Halloween. Płonące ogniska i spotkanie żywych z martwymi. To był czas lęku ale i radości. Poznaj historię mrocznego święta

Dlaczego dynia jest symbolem Halloween?

Upiorna noc Halloween. Płonące ogniska i spotkanie żywych z martwymi. To był czas lęku ale i radości. Poznaj historię mrocznego święta

2022-10-10 14:03

Seksowne, straszne lub przypominające sławne postaci z filmów – dzisiejsze kostiumy na Halloween nijak się mają do tego, jak odziewali się w ten dzień Celtowie, od których wywodzi się amerykańskie święto duchów. Upiorna noc Samhain budziła wiele lęku. Dziś chodzi o to, by błyszczeć, szokować i dobrze się bawić. Jednak przebrania są związane z tym świętem od zawsze. A jak jest zresztą elementów, które kojarzą nam się z najstraszniejszą nocą w roku? Czy dekoracje domu na Halloween i dynia są niezbędne? Sprawdź, kiedy obchodzimy Halloween i jaka jest jego historia.

Halloween to amerykańskie święto duchów, które zyskało popularność na całym świecie. Jego data jest stała i wypada zawsze wypada w noc z 31 października na 1 listopada, w 2022 roku będzie to noc z poniedziałku na wtorek. W tę, teoretycznie najstraszniejszą noc w roku wiele osób stawia na specjalny makijaż i przebiera się za postaci z najstraszniejszych koszmarów. Nie brakuje też imprez oraz specjalnych dekoracji z dyń. Najhuczniej Halloween obchodzone jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii ale i w Polsce nie brakuje jego miłośników.

Halloween. Przebrania, dynia i worek słodyczy dzięki zabawie „cukierek, albo psikus"

Symbolem święta jest wydrążona dynia z wyciętym uśmiechem i oczami, w środku umieszcza się świeczkę – w ten sposób pełni rolę lampionu, który dodaje mrocznego klimatu. Dynia na Halloween stała się popularna, w połowie XIX wieku. Irlandczycy, którzy uciekli do USA przed Wielkim Głodem na Zielonej Wyspie, przywieźli swoje tradycje związane z upiorną nocą. Jedną z nich były właśnie lampiony z brukwi czy buraków. Latarnie były odzwierciedleniem pokutujących dusz i odstraszały „nieczyste moce”. Jednak z czasem okazało się, że znacznie łatwiej jest wycinać lampiony z dyni niż brukwi i tak dynia stała się symbolem amerykańskiego święta. Dziś zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i wielu krajach na świecie Halloween obchodzi się w podobny sposób. Tego dnia ludzie przystrajają swoje domy: wieszają pajęczyny, trupie czaszki, szkielety czy czarownice. Dzieci przebierają się za upiorne postaci. Wieczorem chodzą od domu do domu, domagając się słodyczy i krzycząc „Trick or treat”, czyli „cukierek, albo psikus". Halloween to nie tylko zabawa dla najmłodszych. W wielu klubach odbywają się przebierane imprezy. Dorośli spotykają się także na domówkach. W kinach organizowane są maratony horrorów.

Upiorna noc Halloween. Płonące ogniska i spotkanie żywych z martwymi. Historia święta

Choć dziś Halloween kojarzy nam się dobrą zabawą, upiorną nocą z horrorami dla tych, co się lubią bać, to historia tego święta jest zupełnie inna. Halloween ma swoje korzenie w tradycji celtyckiej. Noc z 31 października na 1 listopada kończyła jeden rok i rozpoczynała kolejny. Celtowie wierzyli, że w tym szczególnym czasie zacierają się granice między światem żywych i umarłych. Tę noc nazywali Samhain. W czasie jej trwania przybywające z zaświatów dusze poszukiwały śmiertelników, w których ciałach będą mogły zamieszkiwać przez kolejny rok. Tej nocy ludzie zakładali najgorsze, podarte, stare i brudne ubrania żeby odgonić od siebie duchy. Druidzi wkładali czarne stroje i przerażające maski, wycięte z brukwi lub rzodkwi. Tradycją Samhain było także rozpalanie ogromnych ognisk oraz wykładanie pokarmów, które miały przebłagać i nakarmić powracające dusze.Stąd wywodzi się Halloween, które swoją nazwę wzięło najprawdopodobniej od All Hallows'E’en, czyli wcześniejszym "All Hallows'Eve" - wigilia Wszystkich Świętych. Święto najhuczniej jest obchodzone w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. W Polsce Halloween pojawiło się w latach 90., m.in. ze względu na pogańskie pochodzenie wzbudza wiele kontrowersji.

Halloween 2022. Gdzie w Polsce spędzić najstraszniejsza noc w roku?

Halloween obchodzone jest tuż przed dniem Wszystkich Świętych, 31 października. W 2022 roku wypada w poniedziałek. W całym kraju odbędzie się wiele zorganizowanych imprez w klubach i nie tylko. Jeśli zamiast makijażu, przebrań i imprezy do rana w Halloween chcesz poczuć prawdziwy dreszczyk emocji wybierz się na wycieczkę do miejsca, w którym straszy. W Polsce ich nie brakuje. To m.in. Zamek Czocha w Górach Izerskich, gdzie czeka: studnia niewiernych żon, łoże małżeńskie z zapadnią w reprezentacyjnej sypialni, lochy z małym okienkiem wysoko na ścianie zamiast wejścia – i bez żadnego wyjścia. W poszukiwaniu Białej Damy można udać się do słynnego zamku w Niedzicy. Z kolei w zamku w Łańcucie oprócz Białej Damy można natknąć się także na ducha Błękitnej Markizy.

Sonda
Czy obchodzisz Halloween?
Kamienica przystrojona na Halloween
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany