Zbliża się Księżyc Żniwiarzy.  W Chinach to Święto Środka Jesieni. Sprawdź, kiedy jest pełnia Księżyca we wrześniu 2022

i

Autor: Bruno /Germany/Pixabay Zbliża się Księżyc Żniwiarzy. W Chinach to Święto Środka Jesieni. Sprawdź, kiedy jest pełnia Księżyca we wrześniu 2022

Warto patrzeć w niebo

Zbliża się Księżyc Żniwiarzy. W Chinach to Święto Środka Jesieni. Sprawdź, kiedy jest pełnia Księżyca we wrześniu 2022

2022-08-22 13:37

Pełnia Księżyca we wrześniu 2022 będzie ostatnią tego lata. W Chinach to wyjątkowy czas – Święto Środka Jesieni. Wrześniowy, pełny Księżyc nazywany jest Pełnią Żniwiarzy, Zbiorów, Plonów lub Pełnią Kukurydzianego Księżyca. W 2022 roku będzie ją można obserwować w pierwszej połowie miesiąca. Skąd pochodzi nazwa i kiedy dokładnie jest pełnia Księżyca we wrześniu? O której godzinie zjawisko będzie najlepiej widoczne?

Pełnia Księżyca we wrześniu 2022 będzie ostatnią tego lata. Jest związana z chińskim festiwalem Księżyca. Święto Środka Jesieni zawsze odbywa się w pełnię Księżyca Żniwiarzy. We wrześniu Srebrny Glob w całej okazałości pojawi się na niebie w sobotę, 10 dnia miesiąca. Najpopularniejsza nazwa to Pełnia Kukurydzianego Księżyca lub Pełnia Żniwiarzy. Mniej popularne to Księżyc Wina czy Śpiewający Księżyc.

ZOBACZ TEŻ: Pełnia Księżyca. Czego lepiej nie robić podczas pełni?

Pełnia Księżyca we wrześniu 2022. Pełnia Żniwiarzy i Pełnia Kukurydzianego Księżyca. Skąd nazwa?

Pełnia Księżyca we wrześnio to Pełnia Żniwiarzy lub Pełnia Kukurydzianego Księżyca – obie nazwy wywodzą się ze starożytności. Dla Egipcjan wrześniowa pełnia wiązała się z zapowiedzią pory deszczowej. Jasny księżyc miał pomagać rolnikom zebrać plony. Dlatego w wielu krajach, w tym czasie odbywają się uroczystości. W Chinach to wspomniane już Święto Środka Jesieni. Określenie wrześniowej pełni kukurydzianą pochodzi zaś od rdzennych Amerykanów, bo właśnie wtedy odbywały się zbiory.

Pełnia Żniwiarzy- wrzesień 2022. Niezwykłe Święto Środka Jesieni

Święto Środka Jesieni obchodzone jest piętnastego dnia ósmego miesiąca, chińskiego kalendarza lunarnego. W 2022 roku przypada w sobotę, 10 września. Trzydniowe obchody związane są z kultem bogini Chang-e, która była żoną Yi – doskonałego łucznika. Według legendy Yi zyskał szacunek ludu po zestrzeleniu dziesięciu słońc, które miały spalić ziemię. W zamian za ten uczynek, bogowie nagrodzili go napojem nieśmiertelności. Jednak Yi zamiast wypić eliksir, zakopał go i odszedł. A ponieważ Chang-e zawsze żyła w cieniu męża i pod jego dyktando nigdy nie mogła pokazać swojej siły wykorzystała jego nieobecność. Wypiła eliksir, a kiedy Yi po powrocie odkrył co się stało próbował zabić żonę. Chang-e uciekła na Księżyc, gdzie pozostaje do dziś. Z okazji Święta Środka Jesieni Chińczycy spotykają się i wspólnie spędzają czas. Niemal na każdym rogu rozpalają festiwalowe latarnie. Jeśli tylko pogoda na to pozwala podziwiają zjawisko na niebie. Zajadają też specjalnie wypiekane na tę okazję ciasteczka 月餅 yuebing.

NIE PRZEGAP: Kosmetyki do makijażu na jesień 2022. Postaw na piękną skórę i blask

Kiedy jest pełnia Księżyca we wrześniu 2022 i gdzie obserwować w Polsce? O której godzinie zjawisko będzie najlepiej widoczne?

Pełnia Księżyca we wrześniu będzie ostatnią tego lata. 23 września rozpocznie się kalendarzowa jesień, 22 sierpnia będzie mieć miejsce równonoc i początek astronomicznej jesieni, natomiast pełnia Księżyca Żniwiarzy wydarzy się w sobotę 10 września. W całej okazałości nasz ziemski satelita pokaże się o godzinie 11: 58 ale jego blask będzie widoczny także wieczorem. Do obserwacji nie będzie nam potrzebny teleskop ani inny profesjonalny sprzęt. Jednak jeśli chcemy zrobić dobre zdjęcia najlepiej obserwować Księżyc za miastem, z terenów wolnych od sztucznego światła. Teleskop, lornetka i dobry aparat mogą pomóc w uzyskaniu dobrego rezultatu.

Sonda
Która nazwa pełni Księżyca we wrześniu podoba Ci się najbardziej?
Tańczące z Promocjami 18.08.22

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki