Wakacje, zdjęcie poglądowe

i

Autor: Materiały prasowe/Kiwi.com

Wakacje 2024

Zmęczony jak Polak? Najnowsze badania pokazują, że potrzebujemy urlopów i słodkiego nicnierobienia

2024-07-10 15:06

Polacy potrzebują odpoczynku i co trzeci ankietowany ma zamiar wyjechać przynajmniej 2-3 razy na urlop, po to, żeby solidnie odpocząć — tak wskazują najnowsze wyniki badań przeprowadzone przez agencję Stem Mark dla Kiwi.com. Spośród 6 krajów objętych badaniem (Polska, Czechy, Słowacja, Rumunia, Węgry, Hiszpania), Polacy plasują się na trzecim miejscu narodów, które będą najczęściej podróżować, ustępując miejsca Słowakom (44 proc.) i Węgrom (38 proc.). 77 proc. ankietowanych w Polsce deklaruje, że potrzebuje odpoczynku i pełnego relaksu, a co drugi ma w planach aktywny wypoczynek połączony ze zwiedzaniem. Eksperci z Kiwi.com sprawdzili, jakie są tegoroczne urlopowe plany Polaków.

To, że wielu Polaków spędzi urlop za granicą, jest pewne. Tym bardziej że jak wskazują wyniki najnowszych badań przeprowadzonych przez agencję badawczą Stem Mark dla Kiwi.com, cena lotu nie stanowi bariery i kluczowego kryterium wyboru destynacji, a koszt i jakość zakwaterowania — wedle 43 proc. respondentów. Co trzeci ankietowany w wieku 18-37 lat ma zamiar podróżować co najmniej 2-3 razy w granicach Europy. Zdecydowana większość, bo aż 77 proc. deklaruje, że w planach ma odpoczynek i relaks, tzw. słodkie nicnierobienie. Co ciekawe, na taką formę wypoczynku wskazuje 80 proc. kobiet versus 73 proc. mężczyzn i aż 85 proc. ankietowanych nieposiadających dzieci (versus 79 proc. rodziców z dziećmi). Co drugi respondent z Polski (52 proc.) ma zamiar wykorzystać czas urlopu nie tylko na błogi odpoczynek, ale również aktywne eksplorowanie miejsca docelowego, zwiedzanie i poznawanie lokalnej kultury, a co dziesiąty (12 proc.) uda się w odwiedziny do swoich krewnych i przyjaciół. Jak nasze lokalne trendy wyglądają na tle pozostałych narodowości objętych badaniem? Wyniki badań przeprowadzonych dla Kiwi.com wskazują, że 61 proc. respondentów (w wieku od 18 do 37 lat) z 6 krajów (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Hiszpania) wyjedzie w tym roku za granicę więcej niż raz, głównie w granicach Europy. Najczęściej będą podróżować Słowacy — aż 44 proc. uda się w zagraniczną podróż co najmniej 2-3 razy, a na drugim miejscu Węgrzy z wynikiem 38 proc. Polska w ujęciu międzynarodowym zajmuje trzecie miejsce z wynikiem 32 proc. respondentów, którzy będą w tym roku odpoczywać co najmniej 2-3 razy. Główną motywacją do podróżowania jest relaks i odpoczynek (73 proc.). Z wyjątkiem Hiszpanów, którzy wolą poznawać nowe miejsca i lokalną kulturę.

Zmęczony jak Polak? Najnowsze badania pokazują, że potrzebujemy urlopów i słodkiego nicnierobienia

Wyniki badań dla Kiwi.com wskazują, że 77 proc. ankietowanych z Polski ma zamiar relaksować się. W tej dyscyplinie pokonaliśmy niemal wszystkie pozostałe narodowości, wyprzedzają nas jedynie Węgrzy z wynikiem 81 proc. Największą popularnością cieszy się „nicnierobienie” i oddawanie się chwili — tak deklaruje 45 proc. respondentów, w tym 49 proc. kobiet i 42 proc. mężczyzn, a prym wiodą Millenialsi z wynikiem 51 proc. versus generacja Z, spośród której 36 proc. ma takie plany. Na pewno będziemy obcować z naturą — tak wskazuje 44 proc. ankietowanych, a także skupimy się na sobie, swoim zdrowiu psychicznym i tzw. self-connection - tak deklaruje 30 proc. ankietowanych. Co ciekawe, Polacy znacznie bardziej niż pozostałe narodowości objęte badaniem (Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Hiszpania) chcą eksplorować tętniące życie metropolii — aż 28 proc., z kolei opcja ta jest najmniej popularna wśród Czechów (14 proc.) i Słowaków (16 proc.). Również Słowacy najmniej są zainteresowani nocnym życiem, zaledwie 7 proc. ankietowanych wskazało taka odpowiedź.

Wakacje 2024. Popularne kierunki

Z analizy Kiwi.com wynika, że najpopularniejszymi kierunkami wakacyjnymi nadal są te, w których możemy liczyć na solidną dawkę słońca i gwarancję dobrej pogody, choć w TOP 20 rezerwowanych pojawiają się kierunki mniej typowe. O ile dotychczas (rezerwacje dokonane od 1 stycznia do 15 maja) większość lotów została zarezerwowana na czerwiec i początek lipca, to dane całoroczne za rok 2023 pokazują, że sierpień ogółem cieszy się większą popularnością wśród polskich podróżnych. Najwięcej osób w podróż wyruszy z Okęcia, lotniska w Krakowie (Kraków-Balice), a na trzecim miejscu uplasował się port lotniczy w Gdańsku. Kiwi.com wskazuje, że na liście top 20 wakacyjnych krajów znalazły się kolejno: Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania, Grecja, Norwegia, Francja, Stany Zjednoczone, Niemcy, Portugalia, Holandia, Dania, Albania, Turcja, Chorwacja, Islandia, Szwecja, Szwajcaria, Cypr, Indonezja, Malta.

ZOBACZ TEŻ: To jedno z najpiękniejszych jezior na świecie. Różowa woda tworzy bajkowy klimat. Sprawdź, gdzie jest różowe jezioro

Quiz o polskich górach. Wiesz gdzie leży ten szczyt? Trudny test, z którym poradzą sobie tylko znawcy

Pytanie 1 z 10
W jakie góry pojedziesz, jeśli chcesz wejść na Klimczok?
Brodka zaśpiewa o Warszawie w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki