Zmiana czasu fatalnie wpływa na nasz organizm! Szok, co może stać się z ciałem

2021-03-26 13:31 Julia Lindi
zegarek
Autor: Free-Photos/Pixabay Zmiana czasu fatalnie wpływa na nasz organizm! Szok, co może stać się z ciałem

Przed nami kolejna zmiana czasu z zimowego na letni. W najbliższy weekend, a dokładnie w nocy z soboty 27 marca na niedzielę 28 marca, tradycyjnie cofamy wskazówki zegara z godziny 2:00 na 3:00. Mimo, że dzięki temu później będzie zapadał zmrok, to zmiana czasu sama w sobie ma negatywne skutki dla naszego organizmu. Jak zmiana czasu wpływa na nasz wygląd?

Od lat toczy się dyskusja dotycząca sensowności zmiany czasu. Badania pokazują, że ta nie przynosi żadnych korzyści ekonomicznych. Wręcz przeciwnie, może mieć negatywny wpływ na gospodarkę jeśli pod uwagę weźmiemy nasze zdrowie. Według naukowców zmiana czasu wywołuje zaburzenia snu, a to początek kolejnych problemów zdrowotnych.

ZOBACZ TEŻ: Zmiana czasu 2021. Kiedy jest zmiana czasu z zimowego na letni? Czy to już ostatni raz?

Zmiana czasu - jak wpływa na organizm?

Naukowcy są zgodni, że zmiana czasu z zimowego na letni powoduje największe trudności z zasypianiem, a to rodzi kolejne problemy. Niewyspani jesteśmy mniej efektywni w pracy, o wiele bardziej narażeni na pomyłki i wypadki. Spada także nasza odporność. Badacze wskazują również, że w tygodniu po zmianie czasu rośnie liczba przypadków zawałów serca i udarów. Z kolei zmiana czasu z letniego na zimowy sprzyja rozwojowi depresji. To przez szybciej zapadając zmrok. Jasno jest właściwie wtedy, gdy jesteśmy w pracy. Zmiany mają także wpływ na gospodarkę hormonalną - zaburzone jest wydzielanie hormonu stresu, czyli kortyzolu. Przez co jesteśmy ospali i brak nam energii, nawet zaraz po przebudzeniu. Jak jeszcze reaguje nasz organizm na zmianę czasu?

Zmiana czasu – jak wpływa na wygląd?

Jak pisaliśmy wyżej zmiana czasu wpływa na nasza gospodarkę hormonalną - za dużo kortyzolu, za mało melatoniny - może doprowadzić do zaburzeń związanych z miesiączką, ale też powstawania zmian trądzikowych i wypadania włosów. Brak snu i przewlekłe zmęczenie sprzyjają także tyciu. Niewyspani potrzebujemy paliwa, które pozwoli przetrwać do wieczora. Wtedy sięgamy po bardziej kaloryczne przekąski, podjadamy, a nawet rzucamy się na jedzenie. Dodatkowo po zmianie czasu dochodzi nam dodatkowa godzina, gdy możemy poczuć głód. Przy tym wszystkim podkrążone i spuchnięte oczy wydają się najmniejszym problemem. Co możemy zrobić by zaradzić negatywnym skutkom zmian?

ZOBACZ TEŻ: Trzy rytuały na pełnię Księżyca w marcu. Zapal niebieską świecę i zobacz, co się stanie

Zmiana czasu – jak się przygotować?

Żeby, jak najmniej odczuć negatywne skutki zmiany czasu, warto się do niej przygotować. Pomóc mogą suplementy diety bogate w magnez, selen i cynk. Jednak nie powinniśmy ich stosować bez konsultacji z lekarzem. Nie wolno zapominać o diecie. Skomponujmy posiłki tak, by w ciągu dnia móc pozwolić sobie na drobną, słodką przyjemność. Kawałek gorzkiej czekolady lub jedno ciastko, dzięki którym nie będziemy mieli ochoty na podjadanie. Na problemy ze snem pomogą ziołowe herbaty i wieczorna medytacja. Odpowiednie kosmetyki i chłodne okłady na oczy poprawią wygląd, a co za tym idzie także samopoczucie.

We wrocławskim zoo urodziła się żyrafa siatkowana
Najnowsze