5 usług bankowych, o których niedawno mówiono science-fiction, a dziś możesz z nich korzystać

i

Autor: Shutterstock

5 usług bankowych, o których niedawno mówiono science-fiction, a dziś możesz z nich korzystać

2021-04-08 11:02

Rozwój technologii bardzo przyspieszył. Nawet już tego nie zauważamy. Banki zaś chętnie korzystają z innowacji. Tym chętniej, że z powodu pandemii większość z nas korzysta z internetowej lub mobilnej bankowości. Oczekujemy od banków coraz większych ułatwień. Jednak jeszcze nie dawno, wiele z funkcjonalności, z których dziś korzystamy na co dzień, było tylko futurystyczną wizją.

1. Za zakupy płacisz telefonem, albo... zegarkiem

To było zupełnie nieprawdopodobne! A jednak stało się rzeczywistością i to bardzo przydatną. Gdy idziesz na plażę, na basen, pobiegać albo po prostu na spacer z psem, to nie masz ochoty zabierać ze sobą zbyt wielu rzeczy. Jednak pieniądze mogą przydać się zawsze np. po to, by kupić sobie coś do picia. Teraz, zamiast portfela, możesz zabrać smartfon lub smartwatch. Jedno z tych dwojga zawsze masz przy sobie, bo chcesz być w kontakcie ze światem, a w czasie uprawiania sportu sprawdzać swoje parametry. Oczywiście warunkiem jest zainstalowanie na sprzęcie aplikacji swojego banku. Dzięki temu możesz płacić za zakupy w każdym terminalu płatniczym w Polsce i nie musisz martwić się, że nie masz przy sobie karty płatniczej czy gotówki.

2. Konto na selfie, czyli wykorzystanie biometrii

Selfie, czyli zdjęcie, które sam sobie robisz komórką, kojarzy się zwykle z Instagramem lub Facebookiem. Oto ja na koncercie znanego zespołu albo na rajskiej plaży! Teraz jednak selfie może także posłużyć do otworzenia konta bankowego. Samoobsługowa weryfikacja tożsamości odbywa się w tym wypadku za pomocą biometrii, czyli twojego selfie oraz zdjęcia dowodu osobistego. Dzięki temu czas zakładania konta znacząco się skraca i zajmuje zwykle kilka minut. To ogromna wygoda i oszczędność czasu. Nie musisz wychodzić z domu, czekać na kuriera z umową ani iść do oddziału banku, co jest cenne zwłaszcza w czasach pandemii. Wykorzystanie biometrii niesie za sobą także szereg korzyści. Jedną z najważniejszych jest zwiększenie bezpieczeństwa. Zmniejsza się ryzyko tego, że ktoś się pod ciebie podszyje. Trudno jest bowiem skopiować i użyć takich danych bez świadomości właściciela rachunku.

Konto na „selfie” to nie jedyny sposób na wykorzystanie biometrii. Coraz większą popularnością cieszą się również logowanie z jej pomocą do aplikacji banku czy zatwierdzanie transakcji za pomocą odcisku palca.

3. Otwarta bankowość, czyli wszystkie konta w jednym miejscu

Masz kilka kont w różnych bankach? Teraz przy pomocy jednej bankowości internetowej możesz sprawdzać ich salda, historie transakcji, kont złotowych, walutowych i oszczędnościowych, a także rachunków kart kredytowych oraz zlecać przelewy, nawet zagraniczne.

Aby korzystać z otwartej bankowości (o ile twój bank taką oferuje), wystarczy zalogować się do bankowości internetowej lub aplikacji bankowej i dodać rachunek z innego banku. System prosi o akceptację regulaminu i wyrażenie odpowiednich zgód, a następnie przekierowuje na stronę wybranego banku, by potwierdzić dostęp do rachunku. I już, bez wychodzenia z domu i wizyt w oddziale, za pomocą jednego logowania do bankowości elektronicznej lub mobilnej, możesz dokonywać płatności, sprawdzać stan i historię kilku kont w różnych bankach. Prościej nie było jeszcze nigdy!

Dzięki zdalnemu dostępowi do historii transakcji z różnych rachunków, łatwiej zawnioskować o pożyczkę, kredyt lub kartę kredytową, bez dostarczania zaświadczeń z innych banków.

4. Płacenie rachunków bez wpisywania nr konta. Wystarcza kod QR

Tego w przelewach nie lubisz najbardziej – mozolnego wypełniania poszczególnych rubryk i wpisywania długich numerów kont. I nie musisz już tego robić! Wystarczy zeskanować kod QR i zrobić szybki przelew!

Kody QR pojawiły się kilka lat temu, a ich główną funkcją była informacja o rozkładzie jazdy komunikacji miejskiej, repertuarze kinowym czy ofercie firmy. Skrót QR pochodzi od wyrażenia „Quick Respond”, czyli „Szybka Odpowiedź”. W czarno-białym znaku graficznym może zmieścić się nawet cztery tysiące znaków, czyli całkiem sporo treści. Kod QR wygląda jak symbol złożony z małych kwadracików, jednak po zeskanowaniu (musisz mieć w smartfonie odpowiednią aplikację) na ekranie wyświetla ci się właściwa informacja. Teraz kody QR są także wykorzystywane do dokonywania szybkich płatności. Jest to możliwe dzięki zintegrowaniu skanera kodów z aplikacją mobilną banku. Oznacza to, że wszystkie faktury, rachunki czy dokumenty opatrzone kodem QR można zeskanować czytnikiem kodów w telefonie, a dokonanie przelewu wymaga jedynie twojej akceptacji.

5. E-kantor w telefonie

Kto z nas nie ma bólu głowy związanego z wymianą waluty np. przed wyjazdem za granicę. Teraz nie musisz biegać po kantorach. Możesz tę operację przeprowadzić on-line, za pomocą kilku kliknięć. W kilka sekund obca waluta trafia na twoje konto! E-kantor przydaje się także, gdy potrzebujesz szybko waluty, by dokonać transakcji np. stojąc w kolejce na lotnisku czy polując na okazje zakupowe na zagranicznych aukcjach internetowych. Jeśli masz konto walutowe lub wielowalutowe, możesz też wygodnie dokonywać płatności będąc za granicą.

Więcej o bankach i bankowości na stronie - bankiwpolsce.pl

Partnerem artykułu jest Związek Banków Polskich

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki