Alergiku! Nie daj się pyłkom

2011-03-28 4:00

Sezon na pylenie już się rozpoczął. - Jako pierwsza wyzwanie rzuca ludziom brzoza. Potem do boju ruszają grzyby pleśniowe, trawy, bylice - informuje dr Piotr Dąbrowiecki, specjalista alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego. - Nie jesteśmy bezbronni. Do walki są szczepionki antyalergiczne. Z domu możemy uczynić twierdzę nie do pokonania. Trzeba tylko obserwować kalendarz pyleń - dodaje.

Do najczęstszych objawów alergii należą katar sienny, zapalenie spojówek, swędzenie nosa, gardła, niespokojny sen, bóle głowy, ogólne zmęczenie, wykwity skórne, a także kłopoty z koncentracją.

- Maksymalna emisja alergenów jest w południe, zatem najlepiej mieszkania wietrzyć bardzo wcześnie rano lub późną nocą. Skutecznie chronią okulary przeciwsłoneczne, które utrudniają osiadanie pyłków na spojówkach - podpowiada dr Dąbrowiecki. Po powrocie do domu najlepiej wziąć prysznic, aby spłukać z siebie najmniejszy nawet pyłek. Ewentualnie możemy modlić się o deszcz, który na kilka godzin oczyszcza powietrze.

Alergie bywają groźne

- Bywa i tak, że alergia swoimi symptomami przypomina astmę oskrzelową. Objawy takie wywołują czasem śmiercionośne alergeny grzybów pleśniowych i bylicy - mówi dr Dąbrowiecki, alergolog

Kalendarz pylenia

Kwiecień
olcha, leszczyna, brzoza

Maj
babka, trawy, topola, pokrzywa

Czerwiec
bez czarny, lipa, komosa

Lipiec
grzyb alterneria, lipa, szczaw

Sierpień
bylica, grzyb alterneria

Wrzesień
bylica, grzyb cladosporium

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki