Blue Monday 2022. Kiedy wypada i czym jest?

2022-01-14 9:17
Blue Monday 2022
Autor: Shutterstock Blue Monday 2022

Czym jest Blue Monday? Czy to najbardziej przygnębiający dzień w roku, czy może chwyt reklamowy, który ma nas zachęcić do zakupów? Ten pseudonaukowy termin wskazuje rzekomą datę, która jest najtrudniejszym dniem w roku. Na jej wyliczenie miały ponoć mieć wpływ dni dzielące nas od wiosny, pogoda oraz fakt, że Boże Narodzenie już minęło. Jednak jak się okazuje, Blue Monday wcale niekoniecznie musi być najbardziej przygnębiającym dniem w roku, a sprytną strategią marketingową, by namówić nas na nadprogramowe zakupy. Kiedy zatem wypada Blue Monday w tym roku?

Blue Monday 2022 - kiedy wypada i skąd wziął się ten termin? 

Przyjęło się, że Blue Monday to najbardziej przygnębiający dzień w roku. Określenie to wprowadził w 2004 roku brytyjski psycholog Cliff Arnall. Wyliczył on go na podstawie wzoru matematycznego, w którym bierze pod uwagę wiele czynników, to między innymi długość dnia, średnie nasłonecznienie i odległość do wiosny. Ponoć na nasze fatalne samopoczucie tego dnia ma również wpływ fakt, że Boże Narodzenie już za nami, a także w drugiej połowie stycznia zaczyna zdawać sobie sprawę, że nie udać się wyrwać w postanowieniach noworocznych. W tym roku Blue Monday wypada w najbliższy poniedziałek, czyli 17 stycznia.  

Zobacz także: Kobiety spod tych znaków zodiaku to stare dewotki. Są sztucznie pobożne

Psychologiczna zagadka, czy ściema?

Blue Monday dosyć mocno zakorzenił się w naszej świadomości, a wiele osób przyznaje, że faktycznie tego dnia czuje się gorzej. Nie ma jednak żadnych naukowych dowodów mogących potwierdzić teorię na najbardziej przygnębiającym dniu w roku, czynniki jakie wziął pod uwagę Arnall są niemożliwe do wyliczenia i określenia. Z tego powodu jego wzór nie ma sensu. Blue Monday szybko został  wykorzystane przez branżę marketingu i stał się pretekstem do wyprzedażowych ofert w wielu sklepach. W końcu jak najlepiej poprawić sobie humor? Oczywiście wybierając się na zakupy.

Sonda
Co myślisz o Blue Monday?
Suwałki. Strażacy uratowali niemowlę, które miało problemy z oddychaniem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE