dieta wegetariańska

i

Autor: Materiały prasowe

Czy dieta wegetariańska jest trudna? To prostsze niż myślisz

2021-10-01 15:42

Na myśl o dietach wegetariańskiej i wegańskiej wielu osobom wciąż przychodzą do głowy liczne ograniczenia, monotonny jadłospis i trudności związane z poszukiwaniem roślinnych produktów na sklepowych półkach. Jak się jednak okazuje, to nie musi być prawda, a unikanie mięsa wcale nie stanowi wyzwania dla zainteresowanych! Wręcz przeciwnie – pyszne zamienniki zachwycą nawet najbardziej wymagających smakoszy!

Dieta wegetariańska polega na eliminacji mięsa, przetworów mięsnych oraz ryb i owoców morza. Opiera się głównie na produktach pochodzenia roślinnego takich jak produkty zbożowe, rośliny strączkowe, nasiona, orzechy, warzywa i owoce. Motywacji do rezygnacji ze spożywania mięsa jest naprawdę sporo. Najwięcej osób przechodzi na wegetarianizm z powodów zdrowotnych i miłości do zwierząt. Niektórzy kierują się także względami etycznymi, religijnymi oraz ekologicznymi.

Dieta roślinna wielu osobom kojarzy się z prawdziwym wyzwaniem logistycznym i godzinami spędzonymi na poszukiwaniu zamienników i czytaniu etykiet. Czy faktycznie jest się czego obawiać? Zdaniem Karoliny Madej – dietetyczki w firmie Maczfit, absolutnie nie! Istnieje bowiem mnóstwo sprawdzonych zamienników produktów odzwierzęcych, które sprawiają, że przygoda z wegetarianizmem będzie kulinarnym strzałem w dziesiątkę!   #WegańskieZamienniki Na początek należy pamiętać, aby nasz wegetariański jadłospis był bogaty w warzywa strączkowe i inne produkty roślinne, które oprócz białka zawierają wiele cennych składników mineralnych i witamin. Dietetycy marki Maczfit chętnie sięgają na przykład po fasolę, ciecierzycę, bób, groch, soczewicę oraz soję. W ofercie firmy wykorzystuje się również produkty typu tofu, tempeh, seitan, a także roślinne substytuty mięsa takie jak wegańskie burgery, mielone oraz roślinny kurczak. Produkty tego typu mają na celu urozmaicenie diety. Bazują głównie na białku grochu, soi, bobie i pszenicy, dając możliwość tworzenia zaskakujących, pełnowartościowych dań. Słynny Seitan jest zrobiony z glutenu pszennego, czyli po prostu mąki, a odpowiednio przygotowany zastąpi nam na przykład mięsną pieczeń w towarzystwie ulubionego sosu. Tofu doskonale sprawdza się jako zamiennik mięsa drobiowego, a Tempeh idealnie nadaje się do zastąpienia ryb, ponieważ jego struktura przypomina ich mięso. Można z niego przyrządzić filety, a z odrobiną wyobraźni nawet paluszki krabowe. Co ciekawe, rybną alternatywą może okazać się również… seler. Koniecznie zawinięty w glony nori. Jeśli zależy nam, by wydobyć z potrawy mięsny smak, doskonałym produktem będą również grzyby. Ich bogaty aromat i mięsista struktura powodują, że znakomicie sprawdzą się jako zamiennik mięsa. Szczególnie polecane są grzyby takie jak boczniaki, z których można przyrządzić m.in. kotlety do burgerów czy flaczki. W wegetariańskiej lodówce nie powinno zabraknąć również warzyw takich jak kalafior, którym w kuchni azjatyckiej z powodzeniem zastąpimy drób oraz bakłażan, z którego możemy przyrządzić na przykład klopsy. Oberżyna sprawdzi się również jako zastępnik owoców morza i ślimaków. Z kolei z pomocą buraków można stworzyć wyraziste i pikantne dania takie jak carpaccio oraz pieczone, buraczane steki i hamburgery.

Roślinne alternatywy zyskują coraz większą popularność wśród wegetarian, ale sukcesywnie przekonują także osoby jedzące mięso, które poszukują ciekawego smaku i wartości prozdrowotnych. Roślinne zamienniki mięsa mają bowiem bardzo dużą wartość odżywczą. Ilość białka w 100 gramach tych produktów może sięgać nawet 22 procent!

Ciekawostki  Pierwszy raz termin „wegetarianizm” został użyty w XIX wieku. Wtedy to w angielskim mieście powstało pierwsze towarzystwo wegetariańskie na świecie – „Vegetarian Society”.

Słowo „vegetarian” pochodzi od łacińskiego słowa „vegetus” oznaczającego krzepki, silny. 

W Polsce na początku XX wieku na określenie wegetarianizmu pojawił się inny termin – „jarstwo”.

Słowianie dawniej mieli do dyspozycji stosunkowo szeroki wybór warzyw i owoców. Ważną rolę w ich odżywianiu odgrywało również zbieractwo roślin dziko rosnących, które w znaczący sposób poszerzały słowiańskie menu, szczególnie w okresie tzw. przednówka. Na słowiańskich stołach można było znaleźć mięso, ale nie w tak pokaźnych ilościach, jak sobie wyobrażamy. Istotną rolę odgrywały natomiast nasiona roślin strączkowych, które dostarczały niezbędne ilości białka roślinnego.

Wśród potraw kuchni polskiej jest wiele dań jarskich. Są to różnego rodzaju pierogi, naleśniki, makarony, omlety, zupy mleczne itd. Chętnie sięgamy także po surówki, sałatki i owoce w postaci świeżej lub przetworów. Większość wypieków bazuje na produktach zbożowych, czyli roślinnych. 

Wśród najbardziej znanych wegetarian na świecie wyróżnić można m.in. Leonarda da Vinci, Pitagorasa, Alberta Einsteina, Lwa Tołstoja i wielu innych.

W Polsce coraz bardziej popularna staje się również dieta wegańska. Warszawa znajduje się wśród 10 najbardziej przyjaznych weganom miast na świecie.

Raport z anteny 01.10

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki