Czy warto prowadzić KALENDARZ PŁODNOŚCI? Po co i w jaki sposób?

2014-12-09 14:44

Warto prowadzić kalendarz płodności, szczególnie gdy planuje się potomstwo. Dzięki temu w prosty sposób można wyliczyć dni, w których może dojść do poczęcia dziecka.

Kalendarz dni płodnych szczególnie przydaje się w momencie planowania ciąży oraz w czasie praktykowania naturalnych metod planowania rodziny. W kalendarzu płodności określa się długość trwania cyklu menstruacyjnego oraz dni, które przypadają na jajeczkowanie. Dzięki temu w prosty sposób można wytypować najlepszy moment na poczęcie dziecka.

Kalendarz płodności uczy kobiety obserwacji własnego ciała, rozpoznania sygnałów, które świadczą o płodności czy zbliżającym się okresie. Kobieta ma szansę dokładnie poznać własne ciało i reakcje w nim zachodzące.

Zobacz też: Planujesz dziecko? KALENDARZ DNI PŁODNYCH pomoże ci zajść w ciążę!

W jaki sposób prowadzić kalendarz płodności?

Kalendarz płodności zacznij prowadzić od pierwszego dnia miesiączki. Zaznacz, w którym dniu się zaczęła i zakończyła. Następnie każdego kolejnego dnia obserwuj śluz szyjki macicy oraz mierz temperaturę. Zwróć uwagę, jaka jest twoja podstawowa temperatura ciała (zazwyczaj jest to 36,6 st. C - 36,7 st. C). Z kolei dzień lub dwa po owulacji temperatura ciała rośnie około 0,5 st. C. Zauważysz również, że gdy zbliża się owulacja, śluz szyjki macicy zaczyna się zmieniać - staje się jasny i elastyczny. Zazwyczaj dzieje się tak około 13.-15. dnia cyklu.

Swoje obserwacje spisuj i prowadź regularnie. Codzienne mierzenie temperatury i obserwacja śluzu jest niezbędna, by dokładnie wiedzieć, ile dni trwa cykl oraz w którym dniu następuje owulacja.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki