Jaka herbata jest najzdrowsza wśród zdrowych?

i

Autor: Getty Images

Fakty i mity o herbacie. Dlaczego warto ją pić?

2022-01-25 20:08

Herbata zyskała sobie wielu fanów. Zarówno amatorzy, jak i profesjonalni herbaciani kiperzy, czasem zastanawiają się, czy informacje dotyczące herbaty to fakt, czy mit.

Od kilku lat szeroko propagowane są dietetyczne zalety herbaty zielonej i czarnej. Ten  produkt naturalny dobrze wpisuje się w prozdrowotny model żywienia.

FAKT - herbata pomaga schudnąć.

Herbata poprzez działanie przeciwutleniające przyspiesza metabolizm tłuszczów. Do tego zawarte w herbacie związki przyspieszają trawienie i hamują apetyt. Wypity napój będzie działał również moczopędnie. Nie zastąpi ona diety i ćwiczeń fizycznych, ale ułatwi odchudzanie.

FAKT - herbata ułatwia zapamiętywanie.

Związki roślinne, w tym polifenole, poprawiają procesy uczenia i zapamiętywania. Związki te powodują, że mózg jest o wiele lepiej dotleniony i przez to potrafią one wpływać na jego działanie. Herbatę z sukcesami bada się pod kątem profilaktyki chorób neurodegeneracyjnych z chorobą Parkinsona i Alzheimera.

FAKT - herbata potrafi ochronić przed nowotworem.

Przeciwutleniacze zawarte w herbacie potrafią nie tylko spowolnić procesy starzenia, mogą chronić przed rakiem piersi, okrężnicy, przełyku i jelita grubego, skóry, płuc, żołądka, wątroby i prostaty. Dodatkowo herbata chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV.

FAKT - herbata parzona powyżej 5 minut jest bezpieczna i nie wytwarza szkodliwych dla zdrowia substancji.

Herbata parzona za długo traci na sile działania pobudzającego i jednocześnie zmienia się jej smak na bardziej głęboki i kwaśny – nieprzyjemny. Czas optymalnego parzenia jest podawany zwykle na opakowaniach produktów. Warto go przestrzegać.

FAKT - herbata pomoże w grypie i przeziębieniu.

Herbata poprzez miejscowe działanie przeciwzapalne złagodzi stany zapalne gardła, posiada właściwości rozgrzewające, co przy przeziębieniu oraz w długie zimowe wieczory, sprawdza się idealnie.

Herbata z cytryną - szkodzi czy nie?

dobrą wiadomością dla fanów herbaty z cytryną jest fakt, że istnieją skuteczne sposoby na to, aby zminimalizować ilość łatwo przyswajalnego cytrynianu glinu spożywanego z tym naparem. W tym celu warto zainwestować w dobrej jakości herbatę, bo z badań wiadomo, że najtańsza herbata, która robiona jest ze starych liści, w których glin kumulował się przez dłuższy czas, zawiera najwięcej tego pierwiastka: nawet ponad 3000 mg na kilogram suszu. Chociaż informacja ta może budzić niepokój, to jednak trzeba pamiętać, że w procesie parzenia herbaty, z liści uwalnia się do naparu jedynie ułamek procenta zawartego w nich glinu (jego poziom w naparze osiąga wartość do kilku miligramów na litr)miłośnikom herbaty z cytryną, że najlepszym sposobem ograniczenia ilości cytrynianu glinu w naparze jest dodawanie cytryny lub soku z cytryny dopiero po zaparzeniu herbaty, czyli po wyrzuceniu z niej fusów czy też torebki zawierającej herbatę. 

MITY O HERBACIE

herbata działa przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo

herbata to nie lekarstwo. Nadmierne spożywanie gorącej herbaty może zwiększać ryzyko chorób przełyku poprzez miejscowe przegrzania czy poparzenia i mikrourazy. Nie ma też takiej siły jak leki przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, czy antybiotyki.

herbata parzona długo, doda nam więcej energii. Składnikiem pobudzającym w herbacie jest kofeina. Napar parzony długo wchodzi w reakcje chemiczne z innymi związkami, które z herbaty zostają uwalniane z czasem i związek ten traci na sile.

zielona herbata jest zawsze zdrowsza niż czarna. Herbata pobudza stopniowo i ma wydłużony czas działania na organizm. Nie ma herbaty zdrowszej i mniej zdrowej. Jest lepsza i gorsza. Dokładnie takie same składniki prozdrowotne zawiera herbata zielona jak i herbata czarna, wszak pochodzą z tej samej rośliny. Wszystko jest kwestią przygotowania surowca i jego obróbki oraz jego jakości. Dlatego warto wybierać herbaty liściaste o znanym pochodzeniu. Nie ilość i cena, a jakość w tym przypadku ma znaczenie. Więcej o herbacie dowiesz się czytając ulotki i opisy sprzedawanego produktu. Herbat jest na rynku bardzo dużo. Od zielonych po czerwone, żółte, białe i czarne. Należy pamiętać, aby nie dać się oszukać i wybierać herbatę o dobrej jakości. Najlepiej liściastą, gdzie łatwo będziemy mogli obejrzeć listki, sprawdzić to, jak surowiec był traktowany w czasie przygotowywania, suszenia i fermentacji.

Wysokiej jakości liściasta herbata ma potwierdzone badaniami dobroczynne działanie. Nie do przecenienia są flawonoidy – wielka grupa organicznych związków chemicznych, których podgrupa (katechiny) zawarta jest w herbacie. Najwięcej znajdziemy ich w zielonej, ponieważ gatunek ten nie jest poddawany fermentacji. Katechiny, jako silne antyoksydanty, pomagają likwidować wolne rodniki, które uszkadzają komórki, przyspieszają starzenie się organizmu i prowadzą do powstania nowotworów. Według amerykańskiego Departamentu Rolnictwa zawartość flawonoidów w 150ml filiżance herbaty przyrządzonej z liści to przeszło 200mg. Ta sama ilość czerwonego wina zawiera 41.7mg, a spore jabłko ze skórką 21.75mg. Oznacza to, że potrzebowalibyśmy wypicia blisko pięciu kieliszków wina lub zjedzenia dziewięciu jabłek, by dostarczyć sobie tej samej ilości flawonoidów, jaka kryje się w filiżance herbaty.

Imbir jest zdrowy i pyszny. Jak zrobić rozgrzewającą herbatę z imbirem? Zobacz wideo Beszamel.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki