Lubelskie - grypa, preparaty i zasady szczepienia

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne

Ten wirus atakuje jesienią!

Jak chronić siebie i swoich bliskich przed grypą?

2022-09-28 17:47

Sezon grypowy jeszcze się oficjalnie nie zaczął, a już zbiera potężne żniwo! Ten wirus nie wybiera. Na grypę zapadają zarówno dzieci, ludzie w kwiecie wieku, jak i osoby starsze. Niekiedy choroba może być bardzo niebezpieczna, dlatego warto się przeciwko niej zaszczepić.

Chociaż wskaźnik zachorowalności na grypę jest najwyższy wśród dzieci i młodych dorosłych, to jednak seniorzy nie powinni jej lekceważyć. Wręcz przeciwnie, największe ryzyko powikłań i najwyższa śmiertelność występuje u bardzo małych dzieci i osób powyżej 65. roku życia. Zakażenie wirusem grypy jest tak powszechne, że liczbę osób zarażonych w każdym sezonie można jedynie oszacować. Grypa może dotknąć każdego – wirusem mogą zarazić się nie tylko osoby starsze lub z obniżoną odpornością, ale także młodzi i zdrowi ludzie, zwłaszcza w miejscach, gdzie spotyka się dużo osób, m.in. w biurze, w komunikacji miejskiej, szkołach czy przedszkolach. Co szczególnie istotne, zdrowi dorośli zakażeni wirusem mogą być w stanie zarażać innych już od jednego dnia przed wystąpieniem objawów. Oznacza to, że możesz przekazać wirusa grypy, zanim zorientujesz się, że jesteś chory. Grypę należy bezwzględnie leczyć, a w sezonie zwiększonej zachorowalności - szczepić się i unikać miejsc, gdzie możemy ją złapać.

Grypą można się zarazić

Grypa jest ostrą chorobą wywołaną zakażeniem układu oddechowego wirusem. Co roku na całym świecie na grypę choruje od 330 do 990 mln osób, a z powodu powikłań pogrypowych umiera od 500 tys. do 1 mln osób. Najtrudniej z infekcją radzą sobie osoby, które nie cieszą się ogólnym dobrym zdrowiem. Jeśli mamy np. chore serce czy nerki, to w wyniku grypy nasza kondycja i funkcjonowanie mogą się jeszcze bardziej pogorszyć. Grypą można się zarazić drogą kropelkową. Nie jest to specjalnie trudne. Choroba może się rozwinąć nawet w jeden dzień, choć jej wylęganie może trwać nawet tydzień. Zazwyczaj objawia się nagle. Niezapowiedziana wcześniejszymi symptomami wysoka gorączką (nawet powyżej 40 stopni!), bolesność mięśni, stawów, głowy, a do tego dreszcze i ogólne osłabienie to znak, że infekcja jest czymś więcej niż zwykłym przeziębieniem. Kiedy chorujemy na grypę pojawić może się również suchy kaszel, duszności i inne dolegliwości ze strony układu oddechowego. Grypę należy bezwzględnie leczyć pod kontrolą lekarza. W jej przypadku aspiryna i sok z malin to zdecydowanie za mało. Chorobę powinniśmy bezwzględnie wyleżeć. Jeśli jej przebieg będzie łagodny, to w ciągu tygodnia powinniśmy wrócić do zdrowia.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

W zapobieganiu zachorowaniom na grypę bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny. Powinniśmy w miarę możliwości unikać kontaktu z osobami chorymi, sami zaś zasłaniać usta podczas kaszlu, regularnie myć ręce, izolować chorych przez 7 dni od wystąpienia objawów lub 24 godziny po wystąpieniu gorączki. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania zachorowaniom na grypę są szczepienia ochronne. Powinniśmy to robić co roku, bowiem szczepionka chroni nas przez około 12 miesięcy, a co jakiś czas opracowywane są nowe wersje, które chronią nas przed najbardziej agresywnymi typami wirusów. Warto więc pamiętać o profilaktyce, by chronić zdrowie swoje i bliskich.

Grypa objawy

Na początku grypa może wydawać się zwykłym przeziębieniem z katarem, kichaniem i bólem gardła. I choć przeziębienie zwykle rozwija się powoli, grypa atakuje nagle i gwałtownie, nawet osoby całkowicie zdrowe.

Typowe objawy grypy to:

nagła gorączka, dreszcze, uporczywy suchy kaszel, ból gardła, bóle mięśni, silne bóle głowy,zmęczenie, wymioty i biegunka, ale częściej występują u dzieci niż u dorosłych.Grypa jest potencjalnie bardzo poważną chorobą, która może prowadzić do hospitalizacji, a czasem nawet do śmierci.

Zobacz także:3 niepokojące znaki, że brakuje Ci snu. Jak się lepiej wysypiać?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany