Jak się zdrowo opalać PORADY

2011-07-19 4:00

Co tu dużo mówić, lubiliśmy się opalać, lubimy i pewnie zawsze będziemy lubić. Słońce, działając stymulująco na produkcję hormonów w naszym organizmie (także tych odpowiedzialnych za seks), nastraja nas optymistycznie do życia, reguluje przemianę materii, uruchamia produkcję wit. D.

Aby jednak bezpiecznie korzystać z tych słonecznych dobrodziejstw, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. W przeciwnym razie słońce stanie się naszym wrogiem.

Zrezygnuj ze słońca w godzinach największego nasłonecznienia, czyli między 11 a 16.

Chroń głowę nakryciem, najlepiej bawełnianą czapeczką z daszkiem.

Zakładaj okulary przeciwsłoneczne, zwłaszcza jeśli jesteś alergikiem (przy dużym nasłonecznieniu w powietrzu jest większa ilość pyłków). Poza tym okulary słoneczne chronią twoje oczy przed szkodliwym działaniem ostrego światła.

Uzupełniaj płyny, pij nawet wówczas, gdy nie czujesz pragnienia. Najlepiej miej pod ręką butelkę wody mineralnej i popijaj ją małymi łykami. Jeśli lubisz soki, to wybieraj raczej warzywne, z większą ilością potasu i magnezu, np. pomidorowy.

Ubieraj się w przewiewną bawełnianą odzież w jasnym kolorze.

Jeśli zażywasz jakieś leki, spytaj lekarza, czy możesz się opalać. Dotyczy to także leków ziołowych. Zdecydowanym przeciwwskazaniem są preparaty z dziurawca (mogą powodować uczulenia i zwiększać ryzyko chorób skóry).

Zrezygnuj z kąpieli słonecznych, kiedy jesteś rekonwalescentem, masz jakiś stan zapalny, zaostrzenie choroby, zakażenie, gdyż w takich przypadkach słońce jako silny stymulator może przyspieszyć rozwój schorzenia i nasilić objawy.

Przed słońcem chroń dzieci, które z uwagi na słabszy układ odpornościowy są bardziej narażone na jego stymulujący charakter. Podobnie osoby starsze.

W szczególnie upalne dni odżywiaj się lekko. Natomiast nie odmawiaj sobie lodowych sorbetów sporządzonych z soków owocowych.

Zabezpieczaj się odpowiednimi preparatami z filtrem.

Jak stosować preparaty ochronne

* Smaruj wszystkie wystające części ciała, także usta, małżowiny uszne.
* Im większe nasłonecznienie, tym wyższy powinien być filtr.
* Na co dzień, na ulicę możesz stosować filtr 30, ale przy dłuższym przebywaniu na słońcu - 60.
* Dzieciom potrzebne są preparaty z wyższym filtrem, bo maluchy mają delikatniejszą skórę.
* Pamiętaj, że opalasz się nawet, gdy stosujesz wyż-sze filtry.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki