Jak ugotować zupkę dla niemowlęcia

2011-05-31 12:00

Około szóstego miesiąca życia dziecku przestaje wystarczać mleko. Po pierwsze, nie zaspokaja już wszystkich potrzeb rozwijającego się organizmu, a zwłaszcza nie zapewnia dziennej dawki żelaza. Po drugie, maluch musi nauczyć się żuć, a potem gryźć, powinien więc jadać nie tylko pokarmy płynne. Dlatego gdy zauważysz, że wkrótce po karmieniu dziecko robi się niespokojne i wkłada wszystko do buzi, zacznij wzbogacać jego dietę.

Najpierw warzywa

Nie ma zasad, które określałyby, co ma być pierwszym, innym niż mleko, posiłkiem. Lekarze radzą, by zacząć od papki jarzynowej o gęstej konsystencji, np. z marchewki. Ma ona słodkawy smak i intensywny kolor, jest więc prawdopodobne, że dziecko chętnie jej spróbuje. Po kilku dniach do zupki można stopniowo dodawać inne warzywa – ziemniaki, cukinię, buraka. Wprowadzaj je po jednym, by w razie alergii móc ocenić, co ją wywołało. Unikaj warzyw, które mogą powodować wzdęcia i kolki, np. kapusty czy porów.
Po kilkunastu dniach możesz wzbogacić zupkę łyżką mięsa z kurczaka, indyka czy cielęciny.
Istotnym składnikiem papki jest odrobina oliwy z oliwek albo masło (nie margaryna!), bo dzięki nim organizm malca przyswaja witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.

Mama gotuje sama

Warzywa korzeniowe, z których zazwyczaj gotuje się pierwsze dania, są sprzedawane również zimą. Jeśli do zupki chcesz dodać inne jarzyny, możesz wykorzystać mrożonki.
Warzywa starannie umyj i – jeśli to konieczne – obierz ze skórki. Nie mocz ich, bo powoduje to wypłukiwanie witamin rozpuszczalnych w wodzie: C i z grupy B. By zmniejszyć straty, wrzuć warzywa do wrzącej wody i gotuj pod przykryciem przez  kwadrans, aż zmiękną. Nie dodawaj soli. Ugotowane, zmiksuj z odrobiną tłuszczu.
Do tego celu doskonale nadaje się elektryczny blender, którym rozdrobnisz nawet niewielką ilość warzyw. Możesz też zetrzeć je na szklanej lub plastikowej tarce. Metalowe się nie nadają – w zetknięciu z metalem rozkłada się bowiem witamina C.
Zupkę najlepiej przygotować tuż przed podaniem, bo wtedy ma najwięcej witamin. Ale możesz też ugotować jej więcej i zamrozić.  Nie przechowuj jej jednak zbyt długo, bo już po tygodniu, dwóch papka straci  większość wartości odżywczych. Każdą porcję zamrażaj osobno, w foliowej torebeczce, opisując datę przygotowania. Przed podaniem rozmroź ją i podgrzej. Rozmrożonej zupki nie wolno zamrażać ponownie.

Więcej na dlarodzinki.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki