PORADNIK DZIAŁKOWCA: Jakie narzędzia są potrzebne w ogrodzie. Odpowiedni sprzęt ułatwi pracę

2014-05-13 2:05

Każdy działkowiec wie, że nawet mały kawałek ziemi wymaga sporych nakładów pracy. Do tego potrzebne są odpowiednie narzędzia. Dzięki nim pielęgnacja ogrodu będzie nie tylko łatwa, ale i przyjemna. Podpowiadamy, w jakie akcesoria musi zaopatrzyć się ogrodnik amator, by cieszyć się zadbaną działką.

Wybór i zakup odpowiedniego sprzętu w dużej mierze zależy od wielkości ogrodu i od tego, co uprawiamy. Inne narzędzia będą potrzebne do pielęgnacji trawnika, inne do rabat czy do cięcia krzewów i drzew. Są jednak takie, bez których żaden ogrodnik nie może się obejść.

Czym się kierować przy wyborze narzędzi?

Dobre narzędzia to takie, które używane latami wciąż będą w dobrym stanie. Solidne wykonanie powinno być więc podstawowym kryterium przy zakupie sprzętu. Trwałe i jednocześnie lekkie są narzędzia wykonane z tworzyw sztucznych, np. z włókna węglowego, duraluminium czy poliamidów wzmocnionych włóknem szklanym. Materiały te są lekkie, odporne na wszelkie uderzenia, wgniecenia czy też łamanie. Ich dodatkowym atutem jest to, że nie korodują, co wydłuża ich żywotność. Praca na działce ma sprawiać nam przyjemność, dlatego też narzędzia powinny być proste w obsłudze, funkcjonalne i łatwe w konserwacji.

Przeczytaj też: Przygotuj ogród na nadejście zimnej Zośki

Przy kupowaniu sprzętu należy więc sprawdzić, czy wielkość, długość uchwytu odpowiadają naszej wielkości ciała lub wybrać takie, które mają regulowaną długość trzonka.

Sadzenie, przesadzanie, pielenie, spulchnianie, przycinanie, koszenie to podstawowe czynności pielęgnacyjne, które w najbliższym czasie będziemy wykonywać na działce. Jeśli zaopatrzymy się w odpowiednie narzędzia, praca będzie łatwa, przyjemna i efektywna.

Łopaty i szpadle

Służą do przekopywania grządek, kopania dołów, przenoszenia lub usuwania nadmiernej ilości ziemi.

Grabie

*Jedne o ostrych, twardych zębach do wygrabiania martwych pędów i kłączy z trawnika, rozbijania grud, wyrównywania powierzchni przekopanej gleby.

*Miękkie wachlarzowe do grabienia liści, ściętej trawy i innych lekkich odpadów ogrodowych.

*Wąskie do pielęgnacji rabat czy zagonów.

Łopatka, pazurki, motyczka

Niezbędne są do prac na grządkach: do spulchniania i napowietrzania gleby, usuwania chwastów, wyrywania drobnych korzeni i sadzenia niewielkich roślin oraz cebul.

Sadzarki oraz szpatułki

Ułatwiają sadzenie i pikowanie roślin. Można też kupić ręczne kultywatory do spulchniania ziemi.

Widły

To narzędzie uniwersalne - można nimi doskonale spulchniać lekkie gleby, a nawet przekopywać ziemię z nawozami. Doskonale zastąpią aerator (służy do nakłuwania trawnika).

Sekatory ręczne i nożyce

Potrzebne do przycinania pędów. Mogą być różnej wielkości i służyć także do przycinania grubszych gałęzi czy żywopłotu.

Przy zakupie należy zwrócić uwagę na zabezpieczenia i certyfikaty. Niektóre, zwłaszcza te tańsze, często są sprzedawane bez nich. Używanie takiego sprzętu grozi uszkodzeniem ciała podczas prac.

Piły

Przydadzą się - piła zwana lisim ogonem niezbędna do usuwania drobniejszych gałęzi oraz piła kabłąkowa do usuwania grubszych gałęzi i cięcia drewna. Natomiast piła elektryczna sprawdzi się na działce, gdzie rośnie sporo starych drzew.

Taczka

Będzie pomocna przy zakładaniu ogrodu, a także później - do wykonywania prac ogrodowych. Na potrzeby małego ogrodu wystarczy lekka, plastikowa. Do przewożenia ciężkich rzeczy, takich jak kamienie czy duże ilości ziemi, lepsza będzie taczka metalowa.

Uwaga!

Taczka metalowa trzymana na powietrzu powinna być chroniona przed rdzą.

Sprzęt do podlewania

Konewka będzie praktyczniejsza w małych ogródkach, węże ogrodowe przy większych powierzchniach. Warto zaopatrzyć się w kilka różnych końcówek do węża. Dzięki temu podlewanie stanie się łatwiejsze. Wygodne są też końcówki, które od razu mają wmontowane kilka opcji regulacji podlewania. Przy dużych powierzchniach stosuje się też zraszacze. Zazwyczaj kupuje się je od razu z konstrukcją, na której mają być montowane.

Nożyce do trawnika

Ułatwiają wycinanie trawy w trudnych miejscach, np. przy chodniku.

Kosiarka

Do małego trawnika wystarczy bębnowa o napędzie ręcznym. Na trawniku o powierzchni do 500 mkw. lepiej sprawdzi się kosiarka elektryczna, zaś na większym spalinowa. Przy zakupie kosiarki należy zwracać uwagę na wielkość kosza na ściętą trawę i na możliwość regulacji wysokości cięcia.

Rękawice ogrodowe

Warto mieć kilka par - cieńsze do prac wymagających większej precyzji, czyli pielęgnacji roślin kwitnących czy sadzenia, oraz grubsze chroniące przed urazami.

Wiadomości Se.pl na Facebooku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki