Kiedy jest zmiana czasu z letniego na zimowy 2022? W tym roku też będzie i ma większy sens niż dotychczas

i

Autor: Alexa/Pixabay Kiedy jest zmiana czasu z letniego na zimowy 2022? W tym roku też będzie i ma większy sens niż dotychczas

Ważna data

To ważna data w październiku. Sprawdź, kiedy jest zmiana czasu na zimowy. Czy to już ostatni raz?

2022-10-02 20:28

Od kilku lat Polacy zadają sobie pytania: kiedy jest zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, a także, czy w tym roku też będzie zmiana czasu. Dzieje się tak dlatego, że pierwotne założenia wprowadzenia zmiany czasu straciły już sens. Chociaż w dobie kryzysu energetycznego w 2022 roku przestawienie wskazówek zegara i powrót do rytmu czasu zimowego może komuś przynieść oszczędności. Sprawdź, kiedy jest zmiana czasu z letniego na zimowy 2022.

Zmiana czasu z letniego na zimowy i z zimowego na letni funkcjonuje od lat. Stosuje ją prawie 70 krajów świata. To, kiedy przestawiamy zegarki, jest jednym z najczęściej zadawanych pytań wiosną i jesienią. Kto i dlaczego wprowadził zmianę czasu? Kiedy w Polsce jest zmiana czasu z letniego na zimowy w 2022 roku i czy to już ostatni raz?

Kiedy jest zmiana czasu z letniego na zimowy 2022?

Zamiana czasu na zimowy 2022. Zegarki przestawiamy zawsze tego samego dnia. W Polsce obowiązują dwa czasy: środkowoeuropejski oraz środkowoeuropejski letni. Potocznie mówimy o nich: zimowy i letni. Wskazówki zegarków przestawiamy dwa razy w roku - w ostatnią niedzielę marca oraz ostatnią niedzielę października. W październiku wskazówki są cofane o jedną godzinę, dzięki temu zyskujemy dodatkową godzinę snu. W marcu wskazówki przesuwamy godzinę do przodu czyli śpimy krócej. Zmieniając czas na letni przestawiamy zegarki z 2:00 na 3:00. Wracając do czasu zimowego z 3:00 na 2:00. W 2022 roku zmieniamy czas na zimowy w nocy z soboty na niedzielę z 29 na 30 października. Skąd wzięła się zmiana czasu i czy to już ostatni raz, kiedy przestawimy zegarki?

ZOBACZ TEŻ: Jesień 2022. Kiedy jest pierwszy dzień jesieni? Czym różni się astronomiczna od kalendarzowej i co to jest równonoc jesienna?

Zmiana czasu. Dlaczego zmieniamy czas z letniego na zimowy i z zimowego na letni?

Pomysł zmiany czasu wziął się z oszczędności. Jako pierwszy wspomniał o tym Benjamin Franklin. Jeden z ojców-założycieli Stanów Zjednoczonych, w 1784 roku zauważył, że gdyby ludzie kładli się wcześniej spać, nie musieliby wieczorami pracować przy świecach. Nie brał jednak tego pomysłu poważnie. Na serio do zmiany czasu podszedł Brytyjczyk William Willett w broszurce „Waste of Daylight”, wydanej w 1907 r. Nie przekonał jednak rządu Wielkiej Brytanii do swojego pomysłu. Bezskutecznie o zmianę czasu wnioskował nowozelandzki entomolog - George Vernon Hudson. W 1895 roku przedstawił Towarzystwu Filozoficznemu w Wellington plan dwukrotnej zmiany czasu w ciągu roku - dwie godziny do tyłu w październiku i dwie godziny do przodu w marcu. Pionierami zmiany czasu są Niemcy i Austria. Kraje wprowadziły ją formalnie podczas I wojny światowej w 1916 roku. Wszystkie zegary zostały przestawione 30 kwietnia o jedną godzinę do przodu. Miało to zminimalizować zużycie sztucznego oświetlenia na rzecz paliwa potrzebnego do prowadzania działań wojennych. Kilka tygodni później na taki sam krok zdecydowały się inne kraje m.in. Wielka Brytania, i Francja. Po I wojnie większość państw z niej zrezygnowała. Zmiana czasu wróciła podczas II wojny światowej.

Od kiedy obowiązuje zmiana czasu w Polsce?

W Polsce pierwszy raz zmiana czasu została wprowadzona między I a II wojną, w 1919 roku. Później wracała kilka razy podczas okupacji hitlerowskiej oraz: od 1946 do 1949, od 1957 do 1964 i od 1977 roku do teraz. Na czas zimowy początkowo przechodziliśmy w ostatnią niedzielę września. Tak było do 1995 roku. Wtedy też dni przestawiania zegarów były ogłaszane w Monitorze Polskim. W 2021 roku zmieniamy czas na zimowy w nocy z soboty na niedzielę z 30 na 31 października. W 2022 roku czas z zimowego na letni zmieniamy z soboty na niedzielę z 26 na 27 marca. Do czasu zimowego wracamy z 29 na 31 października.

NIE PRZEGAP: Krwawy Księżyc nad Polską. Pierwsze takie zjawisko w tym roku. Kiedy jest pełnia Księżyca Myśliwych w październiku 2022?

Zmiana czasu z zimowego na letni. Czy w 2022 roku zmienimy czas ostatni raz?

Parlament Europejski chciał zlikwidować zmianę czasu. Wielu liczyło, że nadchodząca w 2022 będzie ostatnia. Jednak z bieżących ustaleń wynika, że zegarki przestawimy jeszcze cztery razy. Kraje członkowskie Unii Europejskiej na podjęcie decyzji, czy wybierają czas letni czy zimowy miały do końca 2021 roku. W Polsce za likwidacją zmiany czasu zagłosowało 78 proc. ankietowanych. Jednak z powodu pandemii zmiana czasu zeszła na dalszy plan. Europosłowie przestali zajmować się tym tematem. Terminy zmian czasu są ustalane na mocy rozporządzenia Rady Ministrów. W marcu tego roku wydano rozporządzenie w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD SONDĄ

 

Sonda
Czy zmiana czasu na zimowy 2022, to dobry pomysł na oszczędzanie?

Zmiana czasu w Polsce. Daty

Daty wprowadzenia czasu letniego w najbliższych latach:

  • 25/26 marca 2023 r.
  • 30/31 marca 2024 r.
  • 29/30 marca 2025 r.
  • 28/29 marca 2026 r.

Daty wprowadzenia czasu zimowego w najbliższych latach:

  • 29/30 października 2022 r.
  • 28/29 października 2023 r.
  • 26/27 października 2024 r.
  • 25/26 października 2025 r.
  • 24/25 października 2026 r.

Zmiana czasu na świecie

Zmiany czasu w Europie nie stosują jedynie Islandia, Rosja oraz Białoruś. Zegarków nie przestawiają m.in. mieszkańcy Chin, Japonii, Indii oraz Wysp Dziewiczych. Letni i zmowy czas funkcjonuje w Syrii, Maroko, Libii, Namibii, Brazylii, Chile, Paragwaju i Urugwaju. W USA decyzja zależy od władz konkretnych stanów. Ustawa o polityce energetycznej z 2005 roku pozwala każdemu z nich na zrezygnowanie z wprowadzania czasu letniego.

Wielkie święto w warszawskim ZOO. Hipopotamica Pelagia świętowała 37. urodziny
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają