Kreatywne dziecko

i

Autor: thinkstockphotos.com Kreatywność. Jak wspomagać jej rozwój od najmłodszych lat?

Kreatywność. Jak wspomagać jej rozwój od najmłodszych lat?

2021-10-08 13:23

Bycie kreatywnym ułatwia rozwiązywanie problemów. Kreatywność pomaga również w dostosowaniu się do nowych sytuacji oraz w twórczym myśleniu. Jest to niezwykle przydatna kompetencja w wielu zawodach, ale i w życiu codziennym. Człowiek może uczyć się kreatywności już od najmłodszych lat. Jak zatem zachęcać dziecko do rozwoju w tym kierunku? Poznaj sposoby na zwiększenie kreatywności Twojej pociechy!

Kreatywność to wyjątkowo ważna kompetencja miękka. Przydaje się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Ułatwia ona rozwiązywanie wielu życiowych problemów. Bycie nietuzinkowym na współczesnym rynku pracy jest często pożądaną cechą. Sprawdź, w jaki sposób wspierać rozwój kreatywności u Twojego dziecka.

Wszechstronność zainteresowań

Wspieraj swoje dziecko w rozwoju różnych artystycznych talentów. Próbujcie nowych rzeczy i nie ograniczajcie się do jednej dziedziny. Niech dziecko samo wybiera czy woli malować farbami, czy też uczyć się gry na instrumencie. Dawaj mu jak najwięcej wolności w doborze aktywności, ale okazuj też wsparcie przy każdej z nich.

Wspólne czytanie

Czytaj młodszemu dziecku różnorodne książki. Starsze dziecko zachęcaj do podejmowania się tej czynności. Czytanie jak nic innego pobudza ludzką wyobraźnię, która jest niezbędna do poszerzania swojej kreatywności.

Improwizujcie w zabawie

Nie hamujcie się w wymyślaniu nowych zabaw czy zasad do tych, które już dobrze znacie. Zaproponuj dziecku wymieszanie jego ulubionych zabaw. Takie improwizacje niewątpliwie pobudzą jego fantazję.

Pozostaw dziecku swobodę

Staraj się nie wytykać błędów i nie poprawiać swojej pociechy. W zabawach pozostaw dziecku decyzję o sposobie, w jaki chce się realizować. Pozwól mu na popełnianie błędów – w końcu człowiek uczy się na błędach.

Przy rozwijaniu wszelkich umiejętności u dziecka, niezbędne jest udzielanie mu wsparcia i okazywanie wyrozumiałości. Pamiętaj o motywowaniu swojej pociechy zarówno przy sukcesach, jak i nieudanych próbach.

Sonda
Czy dzieci powinny spędzać mniej czasu w szkołach?
Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy? M jak mama
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE