Książki pobudzają wyobraźnię dzieci

2015-01-12 17:30

Czytanie książek ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Kształtuje jego wyobraźnię i rozwija umysł. Czytaj książki wraz z dzieckiem lub zachęcają swoją pociechę do samodzielnego czytania.

Czytanie książek wspomaga rozwój, wzbogaca słownictwo oraz poszerza horyzonty wyobraźni, budując kreatywność od najmłodszych lat. Dzięki książkom dziecko uczy się precyzyjnie wyrażać myśli, zrozumienia wobec innych oraz tolerancji dla innych kultur. Warto więc zachęcać dziecko do czytania książek.

Jak zachęcić dziecko do czytania książek?

Aby dziecko polubiło książki, trzeba zacząć od czytania mu na głos (najlepiej jak najwcześniej) i przyzwyczajania go do książek. Bądź wzorem dla swojego dziecka - często sama sięgaj po ulubione lektury, wymieniaj z partnerem uwagi na jej temat, aby dziecko zauważyło, że książki są warte uwagi. Zainteresuj je. Pamiętaj o odpowiednim formacie oraz czcionce, dopasowanej wielkością do możliwości czytelniczych dziecka. Im młodszy czytelnik, tym bardziej zainteresują go kolorowe treści na dużym formacie, które będzie mógł śledzić wraz z drugą osobą. Również słuchanie audiobooków staje się zachętą do samodzielnego czytania.

Zobacz: Wychowanie przez Czytanie! Polonia w New Jersey znów czytała dzieciom… I było wesoło!

Gdy dziecko osiągnie wiek szkolny, czytaj mu książkę na głos i przerywaj w najbardziej emocjonującym momencie. Powiedz, że nie masz czasu na kontynuowanie dzisiejszej lektury - zachęć dziecko, aby samo przeczytało dalszą część. Co jakiś czas dopytuj o dalsze losy bohaterów. Często chodźcie do księgarni. Pozwalaj dziecku wybrać książkę, która je zaciekawi. Uzupełniaj księgozbiór o nowe tytuły, ale nie pozbywaj się poprzednich. Jeśli chcesz zrobić porządki - niech dziecko samo zadecyduje, które książki mają pozostać na jego półce.

Jakie książki czytać dziecku?

Stawiaj na równi książki zawierające mity i baśnie, jak i zilustrowane wydania historii Polski. Pamiętaj o sięganiu po poezję - pomaga ona w rozwoju kreatywności. Również encyklopedia powinna znaleźć się w domowej biblioteczce, bo dzieci interesują się otaczającym je światem. Błędem jest infantylizowanie dziecięcych zainteresowań czytelniczych. Również słowniki, ćwiczenia czy zbiory matematyczne powinny mieć swoje miejsce na półce.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki