Oczy jak nowe

2009-09-30 7:00

Laserowa korekcja wzroku to nic innego, jak modelowanie rogówki w przypadku wady wzroku takiej jak nadwzroczność, krótkowzroczność czy astygmatyzm.

To bardzo bezpieczna metoda, nie ma ryzyka uszkodzenia rogówki, bo nie ma żadnych nacięć. Nieza- leżnie od tego, która procedura zostanie wybrana - LASIK, LASEK, EPI-LASIK czy SBK - to bezpie- czeństwo pacjenta jest zawsze na najwyższym poziomie.

Metody różnią się sposobem, w jaki lekarze doprowadzają do modelo- wania rogówki laserem. W LASEK-u używany jest alkohol, za pomocą którego odseparowany jest nabłonek na rogówce (w ten sposób uzyskuje się "dojście" do samej rogówki). W LASIK-u delikatnie odcina się klapkę rogówki, a w EPI-LASIK-u również delikatnie odcina się klapkę, ale jest to sam nabłonek. EPI-LASIK to technika idealna także dla tych osób, które do tej pory nie mogły poddać się laserowej korekcji z powodu zbyt cienkiej rogówki. SBK z kolei to technika podobna do LASIK-u, jednak delikatniejsza. Tak jak w LASIK-u odcinana jest "klapka", ale bardzo cienka. W każdym przypadku po zabiegu "klapka" wraca na swoje miejsce. Efektem jest bardzo krótki czas rekonwalescencji i dobre widze- nie niemal od razu po operacji.

Sam zabieg korekcji laserowej jest wykonywany ambulatoryjnie. Z reguły trwa do kilkunastu minut. Przed korekcją pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe w postaci kropelek do oczu. Po zabiegu może być założona opatrunkowa so- czewka kontaktowa i jest to jedy- ny opatrunek. Zwykle operuje się oboje oczu w trakcie jednego zabiegu.

Sama rogówka goi się w ciągu kil- ku, kilkunastu dni. Ale jej całko- wita stabilizacja, czyli ostateczny efekt zabiegu, następuje po kilku tygodniach. Okres ten trwać może nawet pół roku. W tym czasie mózg przyzwyczaja się do nowych warunków odbierania obrazu przez oczy, konieczne są wizyty kontrolne u lekarza i raczej nie należy uprawiać sportu, wysilać się, opalać na słońcu i w solarium, a także przebywać w pomiesz- czeniach zapylonych.

W całym okresie rekonwales- cencji mogą wystąpić różne nie- przyjemne doznania: łzawienie, zaburzenia ostrości widzenia, nadwrażliwość na światło. Mijają one jednak szybko i nie mają wpływu na efekt zabiegu.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki