Senior Śląski. Profilaktyka to podstawa

2014-11-17 3:00

Cukrzyca stała się chorobą cywilizacyjną - chorują na nią setki milionów ludzi na całym świecie. Jednak medycyna nie jest bezsilna. Przyjmowanie lekarstw, insuliny i przestrzeganie diety zapewni nam komfortowe i długie życie mimo choroby.

Ta choroba jest nieuleczalna i bardzo poważna. Jednak dobra terapia potrafi zdziałać cuda. Niestety, lekarze są zgodni - nie badamy się, a cukrzyca diagnozowana jest zbyt późno.

Szacuje się, że na cukrzycę choruje nawet 285 mln ludzi na całym świecie. Jeśli nic się nie zmieni - społeczeństwo będzie nadal otyłe, a diagnozy późne - to za kilkanaście lat liczba zachorowań może się podwoić.

Za dużo kalorii

Wciąż około 90 proc. zachorowań to cukrzyca typu 2 (czyli "cukrzyca dorosłych"). Odpowiedzialne za nią są głównie zła dieta i zbyt duża masa ciała. Cukrzyca jest chorobą metaboliczną. Pojawia się wtedy, gdy trzustka ma problemy z produkcją insuliny. To substancja (hormon peptydowy) odpowiedzialna za "rozkład" cukrów (ale też pewnej grupy białek i tłuszczów) w naszym organizmie. Jeśli insuliny jest za mało albo nasza trzustka nie produkuje jej wcale, wówczas poziom cukru w naszej krwi jest za wysoki. Nasz organizm nie czerpie z tej nadwyżki żadnych korzyści. Wręcz przeciwnie - przewlekły stan podwyższonego cukru (hiperglikemia) prowadzi do poważnych uszkodzeń organów wewnętrznych. Dlatego większość chorych musi przyjmować insulinę. Dzięki niej poziom cukru utrzymuje się na właściwym poziomie, a choroba się nie rozwija.

Profilaktykamoże wiele

Co roku 14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. To data urodzin odkrywcy insuliny Fredericka Bantinga. Tego dnia warto zastanowić się chwilę nad swoim zdrowiem. Właściwa profilaktyka, świadomy wybór produktów spożywczych i kontrola wagi mogą znacznie obniżyć ryzyko zachorowania.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki