sekrety zdrowia i urody

i

Autor: Shutterstock

Sekrety zdrowia i urody. Jest wiele skutecznych środków na hemoroidy Wstydliwy problem

2016-07-04 16:20

Choć hemoroidy, czyli żylaki odbytu, uznaje się za chorobę cywilizacyjną, to wciąż są problemem zdrowotnym, o którym nie wypada mówić. Tymczasem jest wiele środków, które mogą przynieść nam ulgę.

Guzki krwawnicze, popularnie nazywane hemoroidami, ma każdy z nas. Wypełnione krwią uszczelniają kanał odbytu i wraz z mięśniami pozwalają panować nad wypróżnianiem i wydalaniem gazów. Jednak u niektórych osób hemoroidy są zbyt rozciągnięte, wypełniają się krwią ponad miarę i nie opróżniają się z niej do końca. I wtedy zaczynają stanowić problem. Dochodzi do stanu zapalnego, pojawia się swędzenie, a potem krwawienie, najczęściej podczas wypróżniania i ból. W zaawansowanym stadium choroby guzki tkwią na zewnątrz odbytu. Ulgę mogą przynieść wtedy czopki, maści i żele dostępne w aptece bez recepty.

Zła dieta

Choroba może przytrafić się każdemu niezależnie od wieku. Jednak sprzyja jej zła dieta jemy za dużo potraw tłustych, kalorycznych, a za mało warzyw, owoców, razowego pieczywa, grubych kasz, makaronów z razowej mąki i innych produktów zawierających błonnik. Błonnik wchłania wodę, lecz się w niej nie rozpuszcza. Dzięki tej właściwości zmiękcza stolec i przyśpiesza perystaltykę jelit, regulując wypróżnienia. Zbyt mała ilość tego składnika w codziennym jadłospisie prowadzi do zaparć. Drugim poważnym błędem jest zbyt mała ilość płynów – powinniśmy dziennie wypijać co najmniej dwa litry wody mineralnej, ziołowych lub owocowych herbat.

Brak ruchu

Hemoroidom sprzyja także siedzący tryb życia. Spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej powoduje zaburzenie ciśnienia w układzie żylnym w okolicy odbytu. Dlatego warto systematycznie stosować jakąś aktywność fizyczną - spacerować, gimnastykować się, biegać lub chodzić na basen, żeby wspomóc leniwe jelita. W pracy róbmy przerwy. Warto rozprostować nogi. Zrezygnujmy z windy. Czytając albo oglądając telewizję, połóżmy się zamiast siedzieć.

Zaparcia

Zwykle są skutkiem złej diety i braku ruchu, ale także życia w pośpiechu i stresów. Do zaparć przyczynia się też spowolnienie wraz z wiekiem przemiany materii oraz przyjmowanie niektórych leków. Zaparć trzeba się jak najszybciej pozbyć, bo zbyt długie siedzenie w toalecie i napinanie mięśni brzucha prowadzi do przeciążenia układu żylnego, a w konsekwencji do powiększenia hemoroidów. Warto też porzucić nawyk czytania w toalecie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki