Super Express radzi: Chroń wątrobę przed wirusami!

2014-04-07 4:00

Wirusowe zapalenie wątroby typu A, a zwłaszcza typu B to poważne, często występujące choroby, którymi łatwo się zarazić. Sprawdź, gdzie czyha ryzyko zakażenia i jak je zniwelować.

WZW nazywane potocznie żółtaczką pokarmową występuje praktycznie na całym świecie. Najgroźniejsze jest WZW typu B. Zakażenie tym wirusem może być przyczyną nawet 80 proc. przypadków raka wątrobowokomórkowego na świecie!

Tu się możesz zarazić

Do zakażenia WZW B wystarczy nawet jedna kropla krwi. Wirus przenosi się poprzez naruszenie ciągłości tkanek wraz z zarażoną krwią i wydzielinami osoby chorej. Niebezpieczne dla zdrowia mogą być wizyty w salonach kosmetycznych, fryzjerskich, tatuażu, gabinetach stomatologicznych i medycyny estetycznej. Do zakażenia może dojść nawet na siłowni. Również kontakty seksualne z nieznanymi partnerami i branie narkotyków mogą doprowadzić do zachorowania.

Do ponad 60 proc. wszystkich zakażeń WZW typu B dochodzi w placówkach służby zdrowia, w dodatku częściej na oddziałach niezabiegowych niż zabiegowych. Dotyczy to zwłaszcza osób dojrzałych. Przyczyną przenoszenia wirusa jest źle wysterylizowany sprzęt przy dializach, gastroskopiach czy innych zabiegach z użyciem cewników i igieł. Również zaniedbania higieniczne personelu związane z myciem rąk i zmianą rękawiczek mogą spowodować zakażenie.

Ryzykowne podróże

Na zakażenie wirusem powodującym WZW typu B szczególnie narażeni są podróżujący do Turcji, Tunezji czy Egiptu. Do zarażenia może dojść przez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub przez spożycie skażonej wirusem żywności i wody. Nawet zakwaterowanie w ekskluzywnym hotelu i zachowanie podstawowych zasad higieny nie daje gwarancji ochrony przed zachorowaniem na WZW typu B. Zarazić się wirusem można poprzez umycie zębów zainfekowaną wodą, kąpiel w basenie, zjedzenie niemytych owoców czy wypicie drinka z kostką lodu przygotowaną ze skażonej wody.

Tylko szczepienia!

Pamiętaj, że jedynie szczepienia zapewniają pełną ochronę przed zachorowaniem. Są one szczególnie zalecane małym dzieciom przebywającym w żłobkach i przedszkolach, osobom z przewlekłymi chorobami wątroby, pracownikom służby zdrowia, służb miejskich, pracującym przy dystrybucji żywności i przygotowującym posiłki oraz osobom podróżującym do krajów o wysokiej zapadalności na WZW B, a także podróżnym, u których występuje prawdopodobieństwo kontaktów seksualnych albo wspólnego korzystania z igieł, oraz tym, którzy mogą być zmuszeni do skorzystania z pomocy medycznej albo stomatologicznej w czasie pobytu za granicą. - Wirusowym zapaleniom wątroby możemy zapobiegać głównie dzięki szczepieniom. Oczywiście dobra sterylizacja narzędzi medycznych, wprowadzenie innych zabezpieczeń i innych środków bezpieczeństwa jest też wskazane i to się robi na co dzień. Natomiast najlepszą metodą jest profilaktyka szczepieniami - mówi prof. Janusz Ślusarczyk z Katedry i Zakładu Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nie zapomnij o Żółtym Tygodniu

Celem kolejnej, XXVIII już edycji akcji Żółty Tydzień jest uświadomienie zagrożeń związanych z wirusowymi zapaleniami wątroby oraz edukacja na temat zapobiegania tym chorobom. Trwająca od 31 marca do 11 kwietnia akcja to okazja do skorzystania ze szczepień zabezpieczających przed zachorowaniem na WZW A i typu B. Wystarczą 3 dawki szczepionki skojarzonej, by zabezpieczyć się przed obiema chorobami. Adresy punktów szczepień biorących udział w akcji można znaleźć na stronie: www.zoltytydzien.pl

Warto wiedzieć

Szczepienie przeciw WZW B ma kluczowe znaczenie w prewencji pierwotnego raka wątroby. Jest to pierwsza szczepionka opracowana przez naukowców, która ma znaczenie przeciwnowotworowe, bardzo skuteczna i bezpieczna. Od 1982 roku, gdy została wprowadzona, na całym świecie zostało już podanych ponad miliard dawek.

Czytaj: Przerażające WIADOMOŚCI! Wirus EBOLA rozprzestrzeni się na cały świat?! 86 osób już zmarło! [GALERIA]

Polub se.pl na Facebooku

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki