Ta kawa jest najzdrowsza. Polska badaczka rozwiała wątpliwości. Można pić nawet 4 filiżanki dziennie

i

Autor: Shutterstock

Dla smakoszy kawy

To najzdrowsza kawa. Można pić nawet 4 filiżanki dziennie. Polska badaczka rozwiała wątpliwości

2023-06-29 12:06

Smakosze kawy wprost nie wyobrażają sobie dnia bez wypicia przynajmniej jednej filiżanki tego aromatycznego i pobudzającego napoju. Tematem zajęła się polska badaczka, która sprawdziła, jaka kawa jest najzdrowsza. Okazuje się, że wiele osób żyło do tej pory w błędzie. - Dziennie najlepiej spożywać 3-4 filiżanki - podkreśla dr inż. Joanna Grzelczyk z Politechniki Łódzkiej w rozmowie z serwisem Nauka w Polsce.

Ta kawa jest najzdrowsza. Można pić nawet 4 filiżanki dziennie

Choć wokół kawy narosło wiele mitów i co jakiś czas eksperci się z nimi rozprawiają, to i tak smakosze kawy nie wyobrażają sobie dnia bez wypicia choć jednej filiżanki tego aromatycznego napoju. A która kawa jest najzdrowsza. Tematowi bliżej przyjrzała się dr inż. Joanna Grzelczyk z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej. - Jestem miłośniczką kawy i zawsze zastanawiało mnie, czy w mitach o kawie tkwi ziarno prawdy. Badania nad kawą mnie pochłonęły – wyjawiła polska badaczka w rozmowie z serwisem Nauka w Polsce. Kawa to bogate źródło polifenoli, które mają zbawienne działanie dla ludzkiego organizmu. Jednak ich ilość zmniejsza się w trakcie prażenia kawy. W czasie badań dr Grzelczyk przygotowała ekstrakty z ziaren kawy gatunku arabika i robusta – zarówno z ziaren zielonych, jak i prażonych w stopniu jasnym i ciemnym. W kolejnym etapie badań poddała je trawieniu w sztucznym układzie pokarmowym. I tu zauważyła ciekawą zależność. Okazało się, że zawartość wolnych polifenoli efektywnie wzrasta podczas trawienia.

Dr Grzelczyk doszła do wniosku, że najwięcej właściwości ma zielona lub ciemno prażona odmiana, w temperaturze do 230 st. C. I jej zdaniem to właśnie taka kawa jest najzdrowsza. Specjalistka zwraca także uwagę, aby kawę pić bez dodatków, takich jak cukier. - Dziennie spożywać możemy od 3 do 4 filiżanek kawy (filiżanka to objętość około 150 ml) - dodaje badaczka.

Właściwości kawy

Kawa ma wiele właściwości prozdrowotnych:

  • Działa pobudzająco,
  • Przyspiesza metabolizm,
  • Spowalnia procesy starzenia organizmu,
  • Spożywanie kawy może zmniejszać również ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II, choroby Parkinsona czy choroby Alzheimera,
  • Zmniejsza ryzyko depresji.
Sonda
Lubisz pić kawę?
Festiwal Kawy i Czekolady w bydgoskiej Operze Nova
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany