Ćma bukszpanowa sieje spustoszenie w ogrodzie. Czy oprysk to najskuteczniejsza metoda walki ze szkodnikiem?

i

Autor: Shutterstock Ćma bukszpanowa sieje spustoszenie w ogrodzie. Czy oprysk to najskuteczniejsza metoda walki ze szkodnikiem?

Wiosenne porady

Zabieram kilka łyżeczek z kuchni i mieszam z wodą. Znajomy działkowicz zdradził mi banalnie prosty oprysk na ćmę bukszpanową. Kiedy sąsiedzi użerają się z ćmą bukszpanową, ja mam spokój

2024-02-29 8:48

Jak pozbyć się z roślin ćmy bukszpanowej? Nadchodzi wiosna, a wraz z nią przyroda budzi się do życia. To również czas, gdy w ogrodach pojawiają się pierwsze szkodniki. Już niebawem na żer wyjdą ślimaki oraz mszyce. Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się ogrodnicy jest ćma bukszpanowa. Od wielu lat ćma bukszpanowa pojawiała się na moich krzakach bukszpanu. Od kiedy znajomy działkowicz zdradził mi sposób, jak się jej pozbyć to mam spokój. Ćma bukszpanowa omija moje rośliny szerokim łukiem.

Czym jest ćma bukszpanowa i czy jest szkodliwa?

Ćma bukszpanowa to jeden z najpopularniejszych szkodników występujących w ogrodach. Obok ślimaków i mszyc najczęściej atakuje rośliny. Jak sama nazwa wskazuje ćma bukszpanowa upodobała sobie krzewy bukszpanu. W Europie pojawiła się stosunkowo niedawno. W wyniku importu z Azji ćma bukszpanowa pojawiła się na naszym kontynencie około 15 lat temu. Młody larwy ćmy rozprzestrzeniają się błyskawicznie i sieją prawdziwe spustoszenie. Żerują na liściach i pędach. Ćma bukszpanowa potrafi opanować całą roślinę i doszczętnie ją zniszczyć. Okres żerowania ćmy bukszpanowej przypada na wczesną wiosnę, już teraz zaczynają się jednak budzić jej larwy. Początek marca to ostatni dzwonek, by zabezpieczyć bukszpan przed atakiem szkodników. Cechą charakterystyczną wskazującą, że bukszpan został opanowany przez ćmy są białe nicie przypominające pajęczyny. Szkodnik ten działa szybko i dosłownie na oczach potrafi zniszczyć bukszpan. W przypadku ćmy bukszpanowej liczy się zatem czas.

Zobacz także: Dodaję łyżeczkę tego płynu do wody z kwiatami. Sprawdzony sposób na to, by tulipany długo stały w wazonie

Znajomy działkowicz zdradził mi rewelacyjny sposób na pozbycie się ćmy bukszpanowej. Wystarczy zmieszać z wodą popularny proszek

Zdarza się, że jedynym skutecznym sposobem pozbycia się ćmy bukszpanowej jest jej mechanicznie usuwanie. To jednak czasochłonna czynność, która nie zawsze gwarantuje sukces. Larwy ćmy bukszpanowej chowają się głęboko w łodygach rośliny i w przypadku dużych krzewów bukszpanu mechanicznie usunięcie szkodników jest praktycznie niemożliwe. Ćma bukszpanowa zawsze był problemem na mojej działce., Nawet młode bukszpany były przez nią opanowane. Znajomy działkowicz zdradził mi swój sposób. Okazało się, ze pozbycie się ćmy bukszpanowej może być banalnie proste. Wystarczy przygotować domowy oprysk na ćmę bukszpanową. Zmieszaj 2 łyżki sody oczyszczone z 1 łyżką płynu do naczyń i 1 litrem wody. Całość porządnie wymieszaj i spryskaj bukszpan. Oprysk stosuj codziennie przez 2 tygodnie. Po każdorazowym spryskaniu rośliny larwy ćmy powinny spaść na ziemię. Wybierz je porządnie i zniszcz.

W PRL były hitem. Mozaiki wracają do łask
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki