Zamiast pytać: gdzie są grzyby? Przeczytaj jak zbierać. Leśnicy rozstrzygnęli odwieczny spór: wykręcać czy wycinać?

i

Autor: Silvia/Pixabay Zamiast pytać: gdzie są grzyby? Przeczytaj jak zbierać. Leśnicy rozstrzygnęli odwieczny spór: wykręcać czy wycinać?

To koniec odwiecznego sporu?

Odwieczny spór grzybiarzy rozstrzygnięty. Eksperci wyjasnią jak zbierać grzyby. Wykręcać czy wycinać?

2022-10-04 15:33

W polskich lasach prawdziwy raj dla grzybiarzy. Mnóstwo prawdziwków, rydzów i innych pięknych okazów pojawiło się m.in. w okolicach Baligrodu na Podkarpaciu. Leśnicy postanowili wykorzystać ten urodzaj, by raz na zawsze rozstrzygnąć spór na temat tego jak zbierać grzyby. Nagrali film, w którym wyjaśniają – wykręcać czy wycinać?

Wykręcać czy wycinać? To pytanie pojawia się z każdym nowym sezonem grzybowym. Nie inaczej jest tym razem. Choć na początku jesieni grzybiarze narzekali na brak pięknych okazów, to po kilku deszczowych i cieplejszych dniach grzybów w niektórych miejscach jest tyle, że na zbiory można ruszyć z kosą. No właśnie i tu znów dochodzimy do pytania - wykręcać czy wycinać? Spór, który toczy się wśród grzybiarzy od lat postanowili rozwikłać leśnicy z Nadleśnictwa Baligród.

Jak zbierać grzyby? Lesnicy rozstrzygnęli odwieczny spór - wykręcać czy wycinać?

Zarówno wśród amatorów jak i zapalonych grzybiarzy popularne są dwie metody zbierania grzybów. Jedni tłumaczą, że grzyby trzeba wycinać z podłoża tuż przy ściółce. Dzięki takiemu zabiegowi grzybnia nie wysycha i jest szansa na pojawienie się kolejnych okazów. Z kolei zwolennicy drugiej metody – wykręcania - uważają ją za bezpieczniejszą i dla grzybni i dla grzybiarza, bo łatwiej rozpoznać czy mamy do czynienia z gatunkiem jadalnym, czy tez nie. Leśnicy z Nadleśnictwa Baligród w Bieszczadach postanowili rozstrzygnąć ten spór raz na zawsze.

„Miliony Polaków ruszyły na grzyby. I dobrze. I żeby było jeszcze lepiej, odpowiadamy na pytanie, które dzieli Polaków nawet przy wigilijnych stołach. Na niezwykle trudne pytanie odpowiedzieli Kazimierz Nóżka i Marcin Scelina, a film zrealizował Marcin Czapliński” – czytamy na Facebooku Nadleśnictwa Baligród.

Jak się można spodziewać z opisu nagrania, leśnicy podeszli do tematu z humorem i wyjaśnili, że dla grzyba nie ma znacznie w jaki sposób znajdzie się w koszyku. Obie metody są prawidłowe.

„Trzeba to raz na zawsze rozwiać i zdecydować – co my w końcu z tymi grzybami robimy? Wykręcamy czy wycinamy? - pyta Marcina Scelinę leśniczy Kazimierz Nóżka. Drugi leśnik natychmiast odpowiada – „Prawda jest taka, że grzybom jest obojętne, ponieważ owocnik,gdy dojrzeje, to i tak obumiera później zagniwa, także nie ma to znaczenia czy tego grzyba wytniemy czy wyrwiemy”. Jednak nagranie ekspertów nie przekonuje internautów. Pod filmem pojawiło się mnóstwo głosów za i przeciw, a najlepszą puentą może być komentarz jednego z nich - „Super, ale to i tak niczego nie zmieni. Dalej wszyscy będą się spierać, że wykręcanie jest super, a wycinanie jest be" – napisał pan Grzegorz.

NIE PRZEGAP: Arcypyszne grzyby czekają w lesie. Gdzie rosną kurki? Zapamiętaj te zasady, a wrócisz z grzybobrania z pełnym koszem

Sonda
Która metoda zbierania grzybów jest według Ciebie prawidłowa?
Czy warto jeść grzyby?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany