CZARNA seria trwa! NIE ŻYJE dwóch kolejnych księży diecezji tarnowskiej

2020-10-22 12:55 Adrian Teliszewski
CZARNA seria trwa! NIE ŻYJE dwóch kolejnych księży diecezji tarnowskiej
Autor: elsebjgmailcom/cc0/pixabay W przeciągu niespełna jednego tygodnia zmarło dziesięciu księży diecezji tarnowskiej.

Trwa czarna seria w diecezji tarnowskiej. Wczoraj (21 października) zmarło dwóch kolejnych kapłanów: ks. Józef Puchała, emerytowany proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie oraz ks. Antoni Tworek, emerytowany proboszcz parafii Chełm. Łącznie od minionego czwartku (15 października) zmarło aż dziesięciu kapłanów.

Czarna seria w diecezji tarnowskiej

We wtorek (20 października) informowaliśmy o niepokojąco wysokiej liczbie zgonów wśród księży diecezji tarnowskiej. Tymczasem wczoraj zmarło dwóch kolejnych kapłanów: ks. Józef Puchała, emerytowany proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie oraz ks. Antoni Tworek, emerytowany proboszcz parafii Chełm. Łącznie od minionego czwartku (15 października) zmarło aż dziesięciu duchownych diecezji tarnowskiej.

Pogrzeb księdza proboszcza zmarłego na koronawirusa

Kim byli zmarli kapłani?

Zgodnie z informacjami przedstawionymi na stronie diecezji tarnowskiej: ks. Józef Puchała urodził się 13 października 1937 roku w Leszczynie koło Bochni, jako syn Franciszka i Anieli z domu Gadzina. Pochodził z parafii pod wezwaniem św. Małgorzaty w Trzcianie. Egzamin dojrzałości złożył w 1955 roku w Bochni. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych, otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali w dniu 29 czerwca 1961 roku, w Tarnowie. Jako wikariusz pracował w następujących parafiach: Ropa (od 8 lipca 1961 roku), Jurków koło Limanowej (od 1 sierpnia 1963 roku), Lipinki (od 18 czerwca 1966 roku) i Okocim (od 24 czerwca 1970 roku). W dniu 6 lutego 1974 roku został mianowany proboszczem parafii pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie. Urząd proboszcza parafii pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie pełnił do 19 sierpnia 2007 roku, a następnie pozostał w tejże parafii w charakterze rezydenta. W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w dniu 25 listopada 1976 roku diecezjalne odznaczenie Expositorium  Canonicale, a w dniu 20 grudnia 1985 roku diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto. W dniu 5 stycznia 2009 roku został obdarzony godnością Kanonika Honorowego Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu.

Ks. Antoni Tworek urodził się 2 sierpnia 1936 roku w Padwi Narodowej, jako syn Jana i Franciszki z domu Roguz. Egzamin dojrzałości złożył w 1953 roku w Mielcu. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Pękali, w dniu 29 czerwca 1959 roku, w Tarnowie. Jako wikariusz pracował w następujących parafiach: Rytro (od 22 sierpnia 1959 roku), Łącko (od 1 sierpnia 1962 roku), Wilczyska (od 24 czerwca 1967 roku) i Limanowa (od 24 czerwca 1970 roku). W dniu 2 czerwca 1971 roku został mianowany proboszczem parafii pod wezwaniem Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Chełmie. Ponadto sprawował obowiązki notariusza dekanatu Bochnia-Zachód. Urząd proboszcza parafii Chełm pełnił do 19 sierpnia 2006 roku, a następnie pozostał w tejże parafii w charakterze rezydenta. W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w dniu 27 marca 1972 roku diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a w dniu 20 grudnia 1983 roku diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto.