Kolęda 2019

i

Autor: ADAM NOCOŃ / SE Kolęda 2019

Kolęda 2019/2020 Tarnów. Jak przyjąć księdza? Co przygotować na kolędę?

2019-12-26 18:00

Po świętach Bożego Narodzenia w diecezji tarnowskiej tradycyjnie rozpoczyna się kolęda, czyli wizyta duszpasterska w domach wiernych. Często dla obu stron jest to trudna sytuacja, zwłaszcza kiedy wpuszczenie księdza za próg swojego mieszkania jest traktowane jako uciążliwy obowiązek. Kontrowersje wzbudza również ofiara pieniężna wręczana przy okazji kolędy.

Co przygotować?

Termin kolędy podaje się zawsze w wyprzedzeniem, zwykle podczas niedzielnych Mszy św. Parafie umieszczają również harmonogram na swoich stronach internetowych. W dniu kolędy, jeszcze zanim ksiądz przyjdzie do danego domu/mieszkania, ministranci zapowiadają jego wizytę i pytają o zgodę na przyjęcie gościa.

Podstawowym elementem wizyty jest wspólna modlitwa kapłana z mieszkańcami i pobłogosławienie domu. W tym celu trzeba przygotować stół przykryty białym obrusem, świecę, krzyż oraz kropidło i wodę święconą, przy pomocy których ksiądz będzie mógł spełnić swój obowiązek. Po modlitwie ministranci udają się do kolejnych mieszkań, a domownicy rozpoczynają rozmowę z księdzem.    

O czym rozmawiać z księdzem?

Rozmowa z duszpasterzem powinna dotyczyć głównie spraw religijnych, bądź parafialnych. Można ten czas wykorzystać na omówienie swoich wątpliwości dotyczących wiary, albo na przekazanie sugestii odnoszących się do funkcjonowania parafii. Pamiętajmy jednak, że kolęda nie jest spowiedzią. Również księża nie powinni drążyć kwestii, które wymagałaby omówienia w konfesjonale. Obie strony powinny szanować wzajemnie swój czas i nie przedłużać zanadto wizyty.

W mniejszych parafiach istnieje zwyczaj częstowania księdza obiadem lub kolacją. Powinno to być jednak wcześniej uzgodnione. Danego dnia kapłan odwiedza wiele domów i jest oczywiste, że nie z każdą rodziną byłby wstanie zjeść wspólny posiłek. Przygotowywanie na własną rękę obfitego poczęstunku, to stawianie gościa w niezręcznej sytuacji, zmuszającej go do odmówienia posiłku.

Ile dać w kopercie?

Dla wielu jest to najbardziej drażniąca kwestia. Przede wszystkim trzeba się zorientować czy ksiądz w ogóle przyjmie pieniądze. Coraz więcej parafii odchodzi bowiem od zbierania ofiar w czasie kolędy, informując że można je przekazywać podczas Mszy św. albo przy innej okazji.

Natomiast jeśli wręczamy kapłanowi kopertę podczas wizyty, to pamiętajmy, że ofiara jest dobrowolna. Każdy daje tyle, ile sam uzna za stosowne. Duszpasterze nie powinni ani komentować wysokości przekazywanych kwot, ani rozliczać z nich swoich parafian.  

Sonda
Ile dać w kopercie księdzu chodzącemu po kolędzie?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki