Koronawirus. Kto w Tarnowie dostanie maseczkę za darmo? Czy w mieście stanie maseczkomat?

2020-04-16 9:01 AT
Maseczka na koronawirusa: jak ją prawidłowo nosić? Największe błędy
Autor: Getty Images O czym pamiętać gdy ubieramy maseczki.

Od dzisiaj (16 kwietnia) istnieje obowiązek zakrywania twarzy w miejscach publicznych. Za jego nieprzestrzeganie grozi mandat karny w wysokości do 500 złotych. Miasto obiecało pomóc mieszkańcom i dostarczyć im darmowe maseczki ochronne. Na początek zaopatrzeni mają być seniorzy oraz rodziny z dziećmi.

Od czwartku, 16 kwietnia wprowadzony został obowiązek zasłaniania ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym musi nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług, a za nieprzestrzeganie przepisów grozi mandat karny w wysokości nawet 500 złotych.

Prezydent Tarnowa podjął decyzję o zakupie kilkunastu tysięcy maseczek ochronnych i rozdaniu ich mieszkańcom miasta. W pierwszej kolejności trafią one do seniorów oraz rodzin z dziećmi, które otrzymają pakiety zawierające po trzy maseczki.

- Zaczęliśmy od kupienia ponad trzynastu tysięcy masek przeznaczonych dla osób powyżej siedemdziesiątego roku życia. Nie trafiły one jeszcze do wszystkich, gdyż takich osób jest w Tarnowie 17 tysięcy, są jednak sukcesywnie dostarczane przez spółdzielnie mieszkaniowe, wolontariuszy z rad osiedli, jak również przez strażników miejskich i policjantów – mówi prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

Na tym nie koniec, bo władze samorządowe już zapowiedziały kolejne dostawy maseczek. Będą one sukcesywnie udostępnianie mieszkańcom.

Być może w Tarnowie stanie również maseczkomat, w którym będzie można samodzielnie kupić środki ochrony osobistej. Jak stwierdził Roman Ciepiela z inicjatywą w tej sprawie wyszły firmy prywatne, miasto może natomiast udostępnić miejsce na tego typu urządzenie. Prawdopodobną lokalizacją jest foyer teatru im. Ludwika Solskiego. 

Który materiał na maseczkę jest najlepszy? Naukowcy ujawniają

Adam Małysz mówi Super Expressowi: Na pewno będzie lepiej

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express - KLIKNIJ tutaj!

PRZECZYTAJ TAKŻE: