Wspólna modlitwa skończyła się kwarantanną! Uczestnicy modlitewnych spotkań zakażeni!

2020-08-12 12:19
Koronawirus na spotkaniu modlitewnym w Zabawie! Dwie osoby zakażone, prawie dwustu uczestników
Autor: Bradiporap/cc0/pixabay Koronawirus na spotkaniu modlitewnym w Zabawie! Dwie osoby zakażone, prawie dwustu uczestników

Dwie osoby, które uczestniczyły na początku sierpnia w spotkaniu modlitewnym w Zabawie (gm. Radłów) są zakażone koronawirusem. To religijne wydarzenie przyciągnęło w tym roku prawie dwustu młodych ludzi z całej Polski, wszyscy którzy mieli kontakt z zarażonymi trafili na kwarantannę. Organizatorzy tłumaczą, że zakażeni nie wiedzieli o swojej infekcji, a przed spotkaniem każdy z jego uczestników wypełniał ankietę zdrowotną.

Koronawirus w Miasteczku Modlitewnym

W dniach 1-2 sierpnia w podtarnowskiej Zabawie (gm. Radłów) Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Tarnowskiej zorganizowało Miasteczko Modlitewne, którego punktem kulminacyjnym były obchody 122. rocznicy urodzin bł. Karoliny. W wydarzeniu uczestniczyło prawie dwustu młodych ludzi z całej Polski.

- Obawialiśmy, że pandemia zupełnie przeszkodzi w jego organizacji, nie chcieliśmy także przenosić spotkania do internetu, ponieważ ideą Miasteczka jest wspólnota, patrzenie sobie w twarz, rozmowa. Udało się zorganizować spotkanie z uwzględnieniem przepisów sanitarnych i jesteśmy bardzo wdzięczni kustoszowi sanktuarium w Zabawie oraz grupie logistycznej, która pomogła blisko 200 młodym z całej Polski przeżywać spotkanie z Bogiem, bł. Karoliną i sobą - mówił Gościowi Tarnowskiemu burmistrz Miasteczka Modlitewnego Paweł Ryndak.

Niestety rzeczywistość okazała się brutalna. Jak poinformowało radio RMF, dwie osoby uczestniczące w Miasteczku Modlitewnym są zakażone koronawirusem.

Zakażonych może być więcej

Organizatorzy wydarzenia tłumaczą, że zainfekowani uczestniczyli w spotkaniu nie mając wiedzy, że mogą być nosicielami SARS-CoV-2, a przed zameldowaniem się w Miasteczku Modlitewnym każdy wypełniał ankietę zdrowotną oraz miał mierzoną temperaturę. Niestety zainfekowani mieli kontakt z innymi osobami, które z tego powodu zostały automatycznie objęte kwarantanną. 

- Osoby te dowiedziały się o możliwości kontaktu z inną osobą zarażoną dopiero po zakończeniu spotkania, tj. w godz. popołudniowych 2 sierpnia, a więc ich obecność na spotkaniu była w pełni uzasadniona - nie posiadali nawet najmniejszych przesłanek, że mogli mieć kontakt z osobą zarażoną. Wszyscy, którzy mieli bezpośredni kontakt z zakażonymi trafili na kwarantannę. Pragniemy poinformować, iż każdy uczestnik spotkania dostarczył na początku ankietę zdrowotną wykluczającą kontakt z osobami zarażonymi oraz fakt zarażenia przez niego. Dodatkowo, przy rejestracji uczestników była badana temperatura. Podczas całego spotkania obecna była służba medyczna, a żaden uczestnik nie skarżył się na zły stan zdrowia - czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez RMF FM.

Zakażeni koronawirusem są również uczestnicy Franciszkańskich Spotkań Młodych, które odbyły się w województwie podkarpackim.

Kierowca BMW potrącił policjanta