Koronawirus. Nie tak to miało wyglądać! Nauczyciele trochę ODPUŚCIE uczniom!

i

Autor: Gerd Altmann/cc0/pixabay Uczniowie skarżą się na zbyt duże obciążenie pracą i za małą pomoc nauczycieli w zrozumieniu materiału

Koronawirus. Nie tak to miało wyglądać! Nauczyciele, trochę ODPUŚĆCIE uczniom!

2020-03-19 12:00

Od zeszłego tygodnia wszystkie szkoły w kraju są zamknięte, a dzieci mają się uczyć w domu za pomocą platform e-learningowych. Niestety dostajemy sporo sygnałów od rodziców i uczniów, że system nie działa tak, jak powinien. Spora część nauczycieli ogranicza się do zlecenia swoim podopiecznym pracy domowej, a następnie rozliczania ich z liczby rozwiązanych zadań, których uczniowie często nawet nie rozumieją.

Gwałtowne przejście z tradycyjnego nauczania w klasach na e-learning nie zawsze się sprawdza. Dzieci i ich rodzice skarżą się na przeciążenie przesyłanym przez nauczycieli materiałem do przyswojenia oraz brakiem pomocy ze strony belfrów w jego zrozumieniu. 

Jak relacjonują nam osoby zainteresowane tematem, dzieci często otrzymują wyłącznie zadania do odrobienia, choć nikt im wcześniej nie wytłumaczył jak mają je rozwiązać. Niestety potwierdzają to badania wykonane przez platformę edukacyjną Brainly w dniach 16.03.2020 r. - 17.03.2020 r. na grupie 6705 polskich uczniów w wieku szkolnym.

Brak pomocy ze strony nauczycieli jest najczęściej wskazywanym przez uczniów mankamentem samodzielnej nauki. Na taką sytuację zwracało uwagę 48 proc. osób, które wzięły udział w badaniu Brainly. Drugim problemem jest nadmierne obciążenie. 42 proc. uczniów, pomimo dodatkowego czasu wolnego, poświęca go na naukę.

Dołączamy się do apelu twórców facebookowego profilu FB "Zadaję z sensem", by racjonalnie planować sposób zdalnego nauczania. W innym przypadku cała idea traci sens i ograniczy się tylko do formalnego "przerobienia" stworzonego przez MEN programu nauczania oraz uzupełnienia odpowiednich rubryk w e-dzienniku.

Przypominamy najważniejsze fakty o koronawirusie. Nie kłam medykowi - konsekwencje poniesie każdy z nas

Koronawirus Raport