Ogromny wzrost opłaty za żłobki w Tarnowie. Rodzice tego nie zauważą?

i

Autor: Design_Miss_C/cc0/pixabay zdjęcie ilustracyjne

Ogromny wzrost opłat za żłobki w Tarnowie. Rośnie też opłata za wyżywienie dzieci

2021-12-27 14:59

Od 1 lutego miesięczna opłata za pobyt dziecka w tarnowskim żłobku wzrośnie do 400 złotych. Rodzice zapłacą również więcej za wyżywienie swoich pociech oraz dodatkowe godziny spędzone w żłobku. Samorząd tłumaczy, że podwyżki są koniecznie, ponieważ rosną koszty funkcjonowania placówek oświatowych. Wyższe opłaty mają być rekompensowane nowym świadczeniem z rządowego programu.

Tarnów. Opłaty za żłobki i wyżywienie dzieci w górę

Po Nowym Roku czekają nas liczne podwyżki cen i opłat. Z większymi wydatkami muszą się również liczyć rodzice, którzy wysyłają swoje dzieci do żłobków w Tarnowie. Radni zgodzili się na podniesienie opłaty miesięcznej za pobyt dziecka w żłobku do kwoty 400 złotych. Podwyżka wchodzi w życie 1 lutego. Dodatkowo do 7 złotych dziennie wzrośnie opłata za wyżywienie dziecka w żłobku, a do 20 złotych za godzinę - opłata dodatkowa za wydłużony pobyt dziecka w żłobku. Projekt uchwały w tej sprawie zgłosił prezydent Roman Ciepiela, a swój sprzeciw wobec niego wyraziło w głosowaniu tylko dwóch radnych: Marek Ciesielczyk oraz Józef Garncarz. Magistrat uzasadniał konieczność podwyżki rosnącymi kosztami prowadzenia żłobków. Chodzi między innymi o wzrost cen energii oraz wzrost pensji minimalnej. Dodatkowo wskazywano, że opłaty za żłobki w Tarnowie są jednymi z najniższych w całym kraju.

PRZECZYTAJ: Ważna decyzja biskupa tarnowskiego dot. Sylwestra. Będzie można to robić

Podwyżkę opłat za żłobki mają zrekompensować rodzicom środki pochodzące z dodatkowego świadczenia. Wynoszące maksymalnie 400 złotych dofinansowanie dotyczy opłat za uczęszczanie do placówki, nie obejmuje natomiast opłat za wyżywienie. Świadczenie będzie przekazywane wprost do placówki opiekującej się dzieckiem, a nie na konto rodziców, jak ma to miejsce w przypadku 500 plus. Wnioski o wypłatę nowego świadczenia można składać dopiero od 1 kwietnia, ale będzie ono przysługiwać z wyrównaniem od 1 stycznia. Co ważne, to świadczenie obejmuje wyłącznie dzieci nieobjęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym (RKO).

ZOBACZ: Tarnów. Zdechł łabędź z Parku Strzeleckiego. Sekcja wskazała przyczynę zgonu

Sonda
Czy obecna drożyzna wpłynęła na twoje życie?
Najważniejsze wydarzenia w 2021 roku