Ważna decyzja biskupa tarnowskiego dot. Sylwestra. Będzie można to robić

i

Autor: nidan/cc0/pixabay Farejwerki/zdjęcie ilustracyjne

Ważna decyzja biskupa tarnowskiego dot. Sylwestra. Będzie można to robić

2021-12-24 10:50

W tym roku Sylwester przypada w piątek, który dla katolików jest dniem pokutnym, a dodatkowo wierni w wieku powyżej 14 lat powinni zachować wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych. Biskup tarnowski udzielił jednak dyspensy wszystkim osobom przebywającym na terenie diecezji w dniu 31 grudnia. Dzisiaj (24 grudnia) w diecezji tarnowskiej dyspensa nie obowiązuje, co oznacza, że katolicy powinni powstrzymać się od jedzenia pokarmów mięsnych.

Dyspensa biskupa tarnowskiego dotycząca Sylwestra

W tym roku Sylwester (31 grudnia) przypada w piątek. Dla katolików jest to dzień pokutny, w którym nie należy organizować hucznych zabaw, ani spożywać mięsa (dotyczy osób, które ukończyły 14 rok życia). Pokutny charakter piątku nie jest praktykowany, jeśli w ten dzień przypada uroczystość kościelna, jednak w kalendarzu liturgicznym jest zaledwie kilka takich uroczystości i żadna z nich nie wypada w Sylwestra. Z tego powodu biskup tarnowski Andrzej Jeż wydał dyspensę umożliwiającą huczne świętowanie zakończenia roku. Znosi ona jednorazowo zarówno pokutny charakter kolejnego piątku (31 grudnia), jak i zakaz jedzenia mięsa. W zamian wierni powinni odmówić modlitwę w intencji Ojca Świętego oraz ofiarować jałmużnę na wybrany przez siebie cel lub podjąć się dowolnego dzieła miłosierdzia. Co ważne, dyspensa dotyczy wszystkich osób przebywających na terenie diecezji tarnowskiej w dniu 31 grudnia, a nie tylko wiernych mieszkających tu na stałe. Biskup tarnowski Andrzej Jeż nie zniósł natomiast pokutnego charakteru dzisiejszego (24 grudnia) piątku. To oznacza, że podczas wieczerzy wigilijnej wierni powinni powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych. 

PRZECZYTAJ: Rzepiennik Strzyżewski. 59-latek wpadł do studni. Strażacy wyłowili zwłoki

- W ostatnim dniu 2021 roku przypada piątek. Dlatego w związku z tą okolicznością, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego wszystkim osobom przebywającym na terenie Diecezji Tarnowskiej udzielam dyspensy od pokarmów mięsnych i charakteru pokutnego tego dnia. Wszystkich korzystających z dyspensy zachęcam do odmówienia modlitwy w intencjach Ojca Świętego oraz do podjęcia, zgodnie z własnym wyborem, dzieł miłosierdzia lub ofiarowania jałmużny - napisał biskup tarnowski Andrzej Jeż. 

ZOBACZ: Tarnów. Zdechł łabędź z Parku Strzeleckiego. Sekcja wskazała przyczynę zgonu

Sonda
Czy jesz mięso w piątki?
Najważniejsze wydarzenia w 2021 roku