On pierwszy kazał lekarzom myć ręce! Skończył TRAGICZNIE! Kim był Ignaz Semmelweis?

i

Autor: ivabalk/cc0/pixabay Wyśmiewany i dręczony wyrzutami sumienia, Semmelweis zmarł w szpitalu psychiatrycznym

On pierwszy kazał lekarzom myć ręce! Skończył TRAGICZNIE! Kim był Ignaz Semmelweis?

2020-03-21 10:29

Google przypomina postać Ignaza Semmelweisa, uważanego za pioniera antyseptyki. Urodzony na Węgrzech medyk za życia nie doczekał się jednak zasłużonej sławy, lecz wyłącznie kpin ze strony kolegów po fachu. Zmarł w szpitalu psychiatrycznym, dręczony wyrzutami sumienia z powodu wielu zgonów rodzących kobiet, do których nieświadomie się przyczynił. Dziś jego metody pozwalają walczyć z epidemią koronawirusa.

Ignaz Semmelweis urodził się w 1818 roku w mieście Buda (obecnie Budapeszt). Po ukończeniu medycyny zajął się chirurgią i położnictwem. W połowie XIX wieku powszechną praktyką było wykonywanie przez tych samych lekarzy i często z użyciem tych samych narzędzi chirurgicznych sekcji zwłok oraz odbieranie porodów. Tym samym medycy, nie znając jeszcze zasad antyseptyki nieświadomie powodowali u rodzących kobiet infekcje, co doprowadzało do licznych zgonów. 

Dopiero Semmelweis, gdy jego przyjaciel zmarł w wyniku zakażenia rany powstałej przy wykonywaniu sekcji zwłok, powiązał ze sobą te dwa fakty i odkrył, jaka jest przyczyna wysokiej śmiertelności rodzących kobiet. Jego ustalenia nie spodobały się innym lekarzom i często były obiektem kpin. Nie wierzono bowiem, że za infekcje odpowiadają nieznane dotąd oraz niewidoczne gołym okiem drobnoustroje.

Mimo bardzo dobrych efektów pracy Semmelweisa i znacznego spadku zgonów kobiet podczas porodów, nakaz mycia rąk, a także narzędzi chirurgicznych z trudem trafiał do świadomości ówczesnych lekarzy. Rozczarowany takim obrotem spraw Semmelweis zaczął popadać w obłęd. Dręczyły go również wyrzuty sumienia związane ze śmiercią kobiet, do których sam się nieświadomie przyczynił, jeszcze przed dokonaniem swojego wielkiego odkrycia. Zmarł w 1865 roku w szpitalu psychiatrycznym na... zakażenie rany, powstałej podczas nieuważnego cięcia skalpelem w czasie przeprowadzania sekcji zwłok.  

Bez stosowania zasad antyseptyki niemożliwy byłby rozwój chirurgii. Postać Semmelweisa została opisana w książce Jurgena Thorwalda "Stulecie chirurgów", opowiadającej o rozwoju tej gałęzi medycyny. Dwanaście lat po śmierci wielkiego odkrywcy, jego pracę kontynuował brytyjski chirurg Joseph Lister, który nakazał dezynfekcję rąk i narzędzi chirurgicznych kwasem karbolowym. Dzisiaj efekty pracy między innymi Ignaza Semmelweisa pozwalają walczyć z epidemią koronawirusa.

Przypominamy najważniejsze fakty dotyczące koronawirusa! Jak myć ręce? Instrukcja mycia rąk.

Dezynfekcja rąk w ratuszu w Nowym Sączu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki