Podwyżka cen energii uderza w Tarnów. Zapadną egipskie ciemności?

2021-11-23 10:20
Podwyżka cen energii uderza w Tarnów. Zapadną egipskie ciemności?
Autor: neelam279/cc0/pixabay zdjęcie ilustracyjne

Podwyżki cen energii uderzają w budżet Tarnowa. Miejski samorząd alarmuje, że oferty złożone w przetargu na zapewnienie dostaw prądu w budynkach użyteczności publicznej oraz oświetlenie ulic są ponad dwukrotnie wyższe niż w bieżącym roku. Na samo oświetlenie ulic może zabraknąć około 1,4 mln zł.

Podwyżka cen prądu. Koszty rosną o ponad 100 proc.

Podwyżki cen prądu są bolesne nie tylko dla gospodarstw domowych, ale też dla samorządów, które muszą zapewnić dostawy energii elektrycznej do budynków użyteczności publicznej, takich jak: szkoły, przedszkola, miejskie placówki lecznicze, czy siedziby urzędów. Dodatkowo sporą ilość prądu pożerają również lampy oświetlające ulice.

W piątek (19 listopada) nastąpiło otwarcie ofert w przetargu na zapewnienie dostaw energii elektrycznej na przyszły rok. Wnioski nie są optymistyczne. Tarnowski magistrat poinformował, że zaproponowane ceny są ponad dwukrotnie wyższe od obecnie obowiązujących. Samorząd zaznaczył przy tym, że do należności za samą energię doliczyć trzeba jeszcze opłaty za dystrybucję, które są stałe i nie podlegają przetargowi.

PRZECZYTAJ: Tarnów. Pożar w starym szpitalu! Co tam się stało?

Podwyżki cen prądu znacznie obciążą miejską kasę. Zgodnie z informacjami magistratu, w projekcie budżetu na rok 2022, kwota przeznaczona na uliczne oświetlenie jest o prawie 1,4 mln zł niższa, od najniższej oferty złożonej w przetargu. To oznacza, że miasto będzie musiało zrezygnować z włączania części latarni lub znaleźć dodatkowe pieniądze na opłacenie rachunków. W Tarnowie działa obecnie 11 645 ulicznych lamp. W ubiegłym roku było ich 11 576, w roku 2022 ma ich być 11 726.

ZOBACZ: Tarnów. Drastyczny wzrost cen energii. R. Ciepiela chce interwencji państwa

Sonda
Obawiasz się podwyżki cen prądu?
Wzruszające powitanie policjanta