Potomek dawnych właścicieli Tarnowa złoży wizytę w mieście. Data nie jest przypadkowa

i

Autor: Volodymyr Fedotov/cc0/wikipedia, CC BY-SA 3.0/wikipedia Książe Paweł Sanguszko sprzedał Muzeum Okręgowemu w Tarnowie kolekcję szkła i porcelany,

Książe przyjedzie do Tarnowa

Potomek dawnych właścicieli Tarnowa złoży wizytę w mieście. Data nie jest przypadkowa

2023-02-06 10:46

Książe Paweł Sanguszko przyjedzie do Tarnowa. Wizyta mieszkającego na co dzień w Brazylii, potomka dawnych właścicieli miasta jest związana z prezentacją kolekcji szkła i porcelany, zakupionej przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie od arystokraty. Uroczystość odbędzie w poniedziałek, 13 lutego. Książe Paweł Sanguszko jest Honorowym Obywatelem Miasta Tarnowa.

Książe Paweł Sanguszko przyjedzie do Tarnowa. Weźmie udział w prezentacji kolekcji szkła i porcelany

Książe Paweł Sanguszko będzie uczestniczył w prezentacji kolekcji szkła i porcelany, która odbędzie się w poniedziałek, 13 lutego w tarnowskim Ratuszu. Cenny zbiór należał do rodziny Sanguszków, ale został odkupiony przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie za ponad 4 miliony złotych. Wyceny dokonał rzeczoznawca z listy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który określił, że kolekcja jest warta więcej niż wynosi suma zażądana przez arystokratę, stąd muzealnikom bardzo zależało, by zdobyć pieniądze na jej zakup. Plan udało się zrealizować dzięki środkom małopolskiego samorządu wojewódzkiego. 

- To jest absolutnie wyjątkowy zbiór. Całość liczy prawie dwa tysiące eksponatów. W kolekcji znajduje się między innymi najwyższy w Polsce puchar frytowy, jeden z trzech na świecie. Natomiast ozdobiony medalionami dwunastu miesięcy puchar jest jedynym takim eksponatem. Mamy piękną kolekcję „ptaszkową”, bogatą zastawę naczyń stołowych, talerzy obiadowych, deserowych. To są arcydzieła – powiedział Radiu ESKA Kazimierz Kurczab, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Książe Paweł Sanguszko jest synem Piotra Sanguszki oraz markizy Klaudii Anny Elżbiety des Roys d’EschandelysW 1990 roku rada miejska przyznała mu Honorowe Obywatelstwo Miasta Tarnowa. W 2005 roku został natomiast odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w działalności polonijnej. Rodzina Sanguszków mieszka w Brazylii, dokąd w 1939 roku wyemigrował książę Roman Władysław Sanguszko.

Sonda
Jak oceniasz rolę rodu Sanguszków w historii Tarnowa?
Morderca swojej matki miałby wyjść na wolność?! Taki wniosek wpłynął do sądu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki