R. Ciepiela grzmi po uchwaleniu lex Czarnek: "Należy organizować komplety"

2022-01-14 8:52
R. Ciepiela grzmi po uchwaleniu lex Czarnek: Należy organizować komplety
Autor: Wokandapix/cc0/pixabay zdjęcie ilustracyjne

Wczoraj (13 stycznia) sejm przyjął zmiany w prawie oświatowym, nazywane od nazwiska obecnego ministra edukacji i nauki "lex Czarnek". Ustawa zwiększa między innymi władzę kuratorów, czemu sprzeciwiały się samorządy oraz organizację samorządowe. Zmiany w ostrych słowach skrytykował również Roman Ciepiela. - Jeżeli zmiana prawa oświatowego wejdzie w życie, nie będzie innego wyjścia - należy organizować komplety - napisał na FB prezydent Tarnowa.

Roman Ciepiela ostro o lex Czarnek: "Należy organizować komplety"

Wczoraj (13 stycznia) posłowie uchwalili zmiany w prawie oświatowym, nazywane od nazwiska obecnego ministra edukacji i nauki "lex Czarnek". Ustawę poparło 227 posłów, natomiast przeciwko zmianom głosowało 214 członków sejmu. Zmiany zakładają między innymi zwiększenie kompetencji kuratorów oświaty, co było krytykowane przez samorządowców oraz organizacje pozarządowe. Wyrażali oni obawy, że wprowadzenie "lex Czarnek" doprowadzi do centralizacji oświaty, a także zmniejszy wpływ dyrektorów i nauczycieli na to, co się dzieje w szkołach. Suchej nitki na "lex Czarnek" nie zostawił również prezydent Tarnowa Roman Ciepiela. W swoim internetowym wpisie zasugerował on nawet, że po wejściu w życie zmian prawa oświatowego, trzeba będzie organizować dla uczniów komplety. Samorządowiec nawiązał przy tym do nazwisk dwóch autorów: George'a Orwella oraz Czesława Miłosza, których dzieła były cenzurowane w czasach komunistycznych, a mimo to cieszyły się ogromnym zainteresowaniem czytelników. Zdaniem Ciepieli teraz może dojść do podobnej sytuacji, a zmiany w prawie oświatowym spowodują, że uczniowie będą zmuszeni do przyswajania dzieł autorów, których poglądy są zbieżne z oczekiwaniami władzy centralnej. Przyjęta przez sejm ustawa trafi teraz do senatu. Ostatecznie o jej wejściu w życie zdecyduje prezydent, który musi złożyć pod nią swój podpis.

PRZECZYTAJ: Tarnów. Na bosaka uciekł z oddziału psychiatrycznego. Ukrył się na strychu

- Jeżeli zmiana prawa oświatowego wejdzie w życie, nie będzie innego wyjścia - należy organizować komplety. Sukces murowany, nic tak bardzo nie ciekawi jak zakazane treści. Kiedyś George Orwell, Czesław Miłosz i inni „zakazani”….. ciekawili bardziej niż Anton Siemionowicz Makarenko. Teraz nie będzie inaczej - napisał na FB prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.

ZOBACZ: Ks. Andrzej Jedynak będzie pochowany w rodzinnej parafii. Kiedy pogrzeb?

Sonda
Czy Przemysław Czarnek jest odpowiednią osobą na stanowisku ministra edukacji?
Duża akcja CBŚP i kontrterrorystów w Małopolsce. Przejęli broń, narkotyki i maczetę