Ranking miast na prawach powiatu. Nowy Sącz najlepszy w kraju, Tarnów w pierwszej dziesiątce

Ranking miast na prawach powiatu. Nowy Sącz najlepszy w kraju, Tarnów w pierwszej dziesiątce
Autor: Adam Dziura/CC BY 2.0/wikipedia Nowy Sącz pokonał między innymi Rzeszów i Kraków. Tarnów znalazł się na ósmym miejscu.

Związek Powiatów Polskich opublikował ranking najlepszych samorządów w Polsce. W kategorii miast na prawach powiatu wygrał Nowy Sącz, który otrzymał honorowy tytuł "Dobry Polski Samorząd 2020". Nowy Sącz w pokonanym polu pozostawił między innymi Rzeszów, Kraków, czy Tarnów. Gród Leliwitów zanotował spadek o jedną lokatę w porównaniu z poprzednim rokiem i został sklasyfikowany na ósmej pozycji.

Nowy Sącz najlepszym miastem na prawach powiatu w Polsce

W rankingu przygotowanym przez Związek Powiatów Polskich, Nowy Sącz okazał się bezkonkurencyjny w kategorii miast na prawach powiatu. Trzecie pod względem liczby ludności miasto w Małopolsce pokonało o ponad 5 tysięcy punktów Legnicę, która zajęła drugie miejsce, a trzecią w klasyfikacji Jelenią Górę o ponad 7 tysięcy punktów. W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazł się również Tarnów. Po spadku o jedną pozycję w porównaniu z 2019 rokiem Gród Leliwitów zajął ósmą lokatę. Co ciekawe, Krakowowi przypadło dopiero 16. miejsce, a Warszawa znalazła się na 25. pozycji. Dużo większe uznanie organizatorów rankingu zyskał Rzeszów, który został sklasyfikowany na piątej lokacie.

Pierwsza dziesiątka rankingu Związku Powiatów Polskich:

  1. Nowy Sącz - honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2020
  2. Legnica
  3. Jelenia Góra
  4. Łomża
  5. Rzeszów
  6. Dąbrowa Górnicza
  7. Słupsk
  8. Tarnów
  9. Kalisz
  10. Chełm

PRZECZYTAJ: Pogrzeb tragicznie zmarłej Zuzi z Szymbarku. Gdzie i kiedy ostatnie pożegnanie?

Eksperci Związku Powiatów Polskich w ostatecznej ocenie posługują się kryteriami ujętymi w dziesięciu grupach tematycznych: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.

ZOBACZ: Gorlice. Szefowa sanepidu zaszczepiła się na koronawirusa i zachęca do tego innych [ZDJĘCIA]

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

FENOMEN MORSOWANIA – SKĄD SIĘ WZIĄŁ?